Със скандал приключи срещата на премиера с транспортния бранш

Със скандал приключи срещата на премиера с транспортния бранш

Със скандал приключи срещата на премиера Кирил Петков и представителите на транспортния бранш. Те си тръгнаха от разговорите 40 минути след началото им.

Магдалена Милтенова от Съюза на автобусните превозвачи обясни, че 9 от 10-те превозвачески фирми, поканени на срещата с премиера Кирил Пекова и вицепремиера Гроздан Караджов, са напуснали срещата, защото им е била посочена вратата, предава БНР. Транспортните фирми настояват за отпадане на биодобавката на горивата за период от шест месеца, връщане на 50% от акциза на горивата за същия период, както и справедливо определяне на размера на тол таксите. 

"Току-що бяхме помолени да напуснем срещата, защото министър председателят заяви, че в тази зала той ще определя правилата и той казва какво се случва. И, ако на нас не ни харесва, това, което говори, можем да станем и да си тръгнем - ние това и направихме. Съжалявам, но държавата не е на министър-председателя. България не е на ПП, България не е на нито един министър. България е на всички нас, българските граждани, които сме гласували и сме дали гласа си за тези хора. Така, че това, което се случва в момента, крайното неуважение към нашия бранш, крайното неуважение към български граждани... Фактът, че министър-председателя /има и запис, можете да го видите/ може да си позволи да каже: "Ако не ви харесва, станете и напуснете. Вратата е там" е скандално", заяви Милтенова.

Премиерът Кирил Петков е отказал да бъде намален акциза на горивата, позовавайки се на европейска директива, което обаче се оспорва от превозвачите, които цитират писмо от страна на Европейската комисия.

След провалената среща от 10-ти май превозвачите започва протести. Предварително беше насрочен протест на 18-ти май, който ще се състои, но няма да се изчака до тази дата, така че още от 10-ти май се започва, вероятно с блокади, но това ще бъде уточнено малко по-късно, посочиха пред журналистите от превозваческите фирми от транспортния бранш. 

Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи заяви, че представителите на транспортния сектор не са чули реално намерение за прилагане на антикризисни мерки от страна на правителството, за да бъде подпомогнат секторът. "В нашите протести няма политически искания, само икономически", подчерта той. 

"Отношението и към едните, и към другите, от моя страна, е било еднакво. Надяваме се на следващата среща никой да не се сърди и да си ходи. Да има изслушване. Основанията на превозвачите са, че има обща криза в икономиката, която е породена от другите кризи. От войната идват всички увеличени цени. Техните претенции не са лишени от логика, но какво може да се направи и дали е редно ще стане ясно следващите седмици. Те имат право на протест", каза  министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов. 

Попитан ще се вземат ли мерки за горивата и тол системата, Караджов заяви: "Държавата чу ясно какво ни казаха и ще си вземе малко време, за да помисли по този въпрос. Смятам, че е редно тежкотоварният трафик, който е по-въздействащ върху пътната мрежа, трябва да плаща два пъти повече от това, което плащаме ние с винетките.  Някой трябва да плаща за използването на пътната мрежа и така е справедливо. Не може да се поддържа само от бюджета". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ