Трети ден продължават консултациите на "Дондуков" 2 за изборния процес
Трети ден продължават консултациите на "Дондуков" 2 за изборния процес. Днес президентът проведе четири срещи с извънпарламентарните политически партии "Има такъв народ", Обединение "Демократична България", Сдружение "Изправи се.БГ" и "Отровното трио" и ПП "Възраждане". Разговорите са част от поредицата консултации във връзка с организацията и провеждането на предстоящия парламентарен вот. Както и в предишните дни президентът представи важните приоритетни въпроси за институцията му: машинното гласуване, поставяне на мобилни избирателни кутии за хората под карантина, мобилно видеонаблюдение на броенето на гласовете, както и гласуване по пощата на сънародниците ни от чужбина, и поиска мнението на партиите по тези въпроси.
"Целта е всички заедно - институции и партии да търсят най-доброто решение в интерес на българите, на запазване на тяхното здраве, на тяхното право на вот и на доверие в изборния процес, така че ние да имаме като краен резултат нормална избирателна активност и един легитимно избран парламент", заяви президентът в началото на срещата с ПП "Има такъв народ" и допълни, че е изключително важно да има равнопоставена и ефективна предизборна кампания, така че да може следващият парламент да бъде реално отражение на волята на българите.
Радев постави въпроса и за набирането на застъпници и наблюдатели в условията на пандемия, както и на всички фактори, които да гарантират ефективна предизборна кампания в условия на пандемия.
Зам.-председателят на ПП "Има такъв народ" Тошко Йорданов отбеляза, че като политическа партия ще се съобразят с решението на държавния глава, която и дата да бъде посочена за парламентарните избори. Той изрази надежда президентът да се съобрази както с мнението на останалите, така и със собственото си усещане.
"Отговорността е ваша и няма как да се прехвърли на някой друг. Искрено се надяваме да не се повлияете. Ясно е, че управляващите са изключително шумни, кресливи и използват всякакви начини за въздействие върху вас, но се надяваме, че ще вземете решение, което е необходимо и полезно за всички български граждани, а не за една политическа партия, независимо коя е тя", добави Йорданов.
Филип Станев пък сподели с президента тревогата си след развитието на протестите това лято, а именно че сега изборите ще бъдат правени от управляващите и визира политическа партия ГЕРБ. По думите му това поставя сянка на съмнение относно това до каква степен тези избори наистина ще бъдат честни.
На втората среща Радев акцентира върху важността да се проведе равнопоставена предизборна кампания, за да може българите да имат своето политическо представителство, реално отразено в следващия парламент.
"Неслучайно в хода на тези консултации повдигнахме редица въпроси към отговорните институции за този изборен процес, на които все още чакаме отговор - и по отношение на здравния протокол - за гласуването на хората, които са карантинирани и са в изолация, както и по отношение на предоставянето на право и възможност за българите зад граница да гласуват, защото в много от държавите има още по-сложна епидемична обстановка", каза Радев на срещата с представители на Обединение "Демократична България".
Президентът припомни, че по време на консултациите бяха обсъждани и въпроси по процеса на доставка на машините за гласуване и методиката на тяхното одитиране и сертифициране. Той посочи, че в 21 век е много важно да имаме възможност за надежден машинен вот и за дистанционно гласуване. В своето изказване Радев отбеляза наложеното вето на промените в Изборния кодекс през октомври във връзка с обезсмислянето на машинното гласуване. Президентът заяви, че ще настоява контролната разписка при този вид вот да има не само баркод, но върху нея да е изписана и партията. По думите му така данните от разписките ще могат да се съпоставят с електронната памет на самата машина.
"Това ще е гарант, ако всичко това съвпадне, че машинното гласуване е 100% надеждно", заяви Радев. Той посочи, че вече е поставил въпроса държавата да осигури на всички членове на СИК, необходимите лични предпазни средства, както и пакет лични предпазни средства за гражданите, които ще отидат до урните. По думите му това ще покаже отговорно отношение от страна на държавата.
От своя страна съпредседателят на Обединение "Демократична България" Христо Иванов заяви, че се отнасят сериозно към всички детайли, свързани с провеждането на изборите. Той посочи, че според тях гласуването по пощата е била най-адекватната мярка за дистанционно гласуване, но изрази притеснение, че въвеждането на машинното гласуване би могло да доведе до недоверие в изборите.
Иванов настоя политическите партии да могат да събират подписките за участие в изборите в електронен формат, като вид противоепидемична мярка и за излъчване онлайн в реално време поне на броенето на бюлетините. Той настоя и да се увеличи значително безплатното време за участниците в изборите в БНТ и БНР.
След срещата Христо Иванов уточни пред медиите, че на консултациите с Радев не е била обсъждана датата за предстоящите парламентарни избори, а условията за провеждането им.
По обед Радев проведе третата консултация за деня - със Сдружение "Изправи се.БГ" и "Отровното трио". "Налице е откровен саботаж, за първи път наблюдаваме такъв саботаж на организацията на честни избори от страна на институции, които са отговорни за тяхното провеждане", каза лидерът на Сдружение "Изправи се.БГ" в началото на срещата. Според Манолова единствените гаранти за честния вот остават президентската институция, извънпарламентарните политически сили и българските граждани. Тя предложи да се създаде паралелна "гражданска ЦИК" под егидата на президента, която да наблюдава организацията на изборния процес и да направи паралелно броене на вота на българските граждани.
Срещата с ПП "Възраждане" беше последната за деня от консултациите на "Дондуков" 2. "За да постигнем най-добри мерки за запазване на здравето на българските граждани, гарантиране на тяхното конституционно право на вот, за гарантиране на високо доверие в изборния процес чрез прозрачност, откритост, честност и ясен контрол, са необходими усилията както на институциите, така и на парламентарно и извънпарламентарно представените политически партии", каза държавният глава.
Лидерът на ПП "Възраждане" Костадин Костадинов посочи, че партията подкрепя датата 28 март. Той допълни, че няма институция, която да контролира работата на социологическите агенции - да ги одитира и верифицира, за да може обществото да е сигурно, че те отразяват истинските нагласи на хората за вота.
Костадинов поиска и промени в Изборния кодекс в частта за политическата реклама. По думите му принципът "ако не си платиш, не те отразяват", довежда до това, че хората не могат да открият партията, която би ги представлявала най-добре в Народното събрание.
От "Възраждане" се обърнаха към президента с призив активните граждани и граждански организации да влязат в ролята на наблюдатели на изборния процес, да има поне трима във всяка секция, така че да не се допусне манипулация. "Това е начин да убедим гражданите, че изборите ще бъдат честни и да се гарантира по-висока активност", смята Костадин Костадинов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.