В каква посока ще завие венецуелската криза, разсъждават руски медии

В каква посока ще завие венецуелската криза, разсъждават руски медии

Венецуелският президент Николас "Мадуро има нагласа за диалог с Вашингтон", пише "Независимая газета" по повод намерението на Каракас да преговаря със САЩ за откриване на служби, които да заменят дипломатическите мисии на двете страни.

След масови протести срещу властите във Венецуела на 23 януари лидерът на опозицията Хуан Гуайдо се обяви за временен президент, а действащият държавен глава Николас Мадуро нарече това опит за преврат и скъса дипломатическите отношения със САЩ, които подкрепиха Гуайдо. Венецуелското външно министерство съобщи, че има договореност за преговори със САЩ, насочени към отваряне на офиси в двете столици, "които да се занимават с миграционните процедури и други теми от взаимен интерес при спазване на международното право", припомня вестникът.

Мадуро има шанс да запази властта, смята руският експерт по Латинска Америка Дмитрий Розентал, говорил пред изданието. "Все още е рано да се отписва Мадуро. За правителството му днес е критично важно да се задържи още няколко седмици" - тогава "протестът най-вероятно ще мине в бавнопротичаща форма", казва той.

Проблемът обаче ще бъде "потиснат само временно и след време ще избухне пак", предупреждава аналитикът. Изявленията на висши военни в подкрепа на Мадуро не му обещават стопроцентова лоялност от страна на армията, която е твърде нееднородна, смята той.

Действащият президент има подкрепа сред народа - близо 30 на сто от избирателите. Това е "доста сплотен електорат", докато избирателите на опозицията са повече на брой, но разединени. А при сегашната продоволствена криза и тотална липса на стоки от първа необходимост разпределител на благата в страната все още е действащата власт. Това е доста силен лост, за да запази Мадуро народната подкрепа, изтъква експертът.

Според него във Венецуела "са невъзможни" нови избори, за каквито приканват ред европейски страни, тъй като подобен вот не е предвиден в конституцията на страната. Въпросът обаче "не е в това как ще минат изборите, а кой ще ги провежда, кой ще ги наблюдава", затова за Мадуро ще е крайно трудно да се разбере с опозицията и международната общност, пояснява Розентал.

По думите му американците най-вероятно няма да се решат на пряка военна намеса във Венецуела . "В момента на практика всички страни от региона се обявяват против подобни действия. В Латинска Америка е натрупан голям опит от американска интервенция и отношението към тези събития там е категорично отрицателно. Пък и защо им е на САЩ да се карат с целия регион?", риторично пита руският американист.

След скъсването на дипломатическите отношения официален Каракас няма да запорира дипломатическата собственост на САЩ и принудително да експулсира американските дипломати. Това заявява в интервю за "Известия" посланикът на Венецуела в Русия Карлос Рафаел Фариа Тортоса. "САЩ търсят какъвто и да било повод за конфликтна ситуация - те ще чакат да дадем повод за обвинения, че нападаме техни дипломатически служители", пояснява той.

Посланикът категорично отхвърля възможността сегашното венецуелско ръководство да подаде оставка. "Не разглеждаме този вариант при никакви условия", заявява той.

"Много е лесно да се напише заглавие, че инфлацията във Венецуела е два милиона процента. Страната обаче не е докарана до това положение от президента Мадуро. Напротив, той заедно с правителството си подготви план за икономическо възраждане, разработван с участието и на експерти от Русия, Китай, Турция", твърди дипломатът.

Той обвинява за създалото се положение "безпрецедентното влияние и натиск на САЩ, които са собственик на международната финансова система".

Назначаването на Гуайдо за президент бе задължително условие, за да могат САЩ да минат към втората фаза от своя план - създаване на успоредно правителство, казва посланикът. Идеята е била те да признаят Гуайдо за президент, всички ресурси да се насочат към него, а те да запазят за себе си богатствата на страната.

"Армията и въоръжените сили остават основна опора на властите. Това означава, че независимо от неутешителните резултати от политиката му режимът на Мадуро може би ще запази способността за съпротива срещу промените", прогнозира пред "Комерсант" Харолд Тринкунас, експерт от Центъра за международна сигурност към Станфордския университет.

"В политически план Мадуро може да се задържи още няколко седмици, но все едно ще изгуби играта", смята обаче политологът Даниъл Хелингър от Уебстърския университет.

"Мадуро е в по-слаба позиция, тъй като противниците му се сдобиха с млад харизматичен лидер", изтъква Тед Пиконе, изследовател от института "Брукингс", цитиран в "Комерсант".

Според американиста Емил Дабагян, говорил пред "Взгляд", "ако армията мине на страната на опозицията - това ще е краят на Мадуро".

По материали на БТА

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ