Йотова определя като екзотична идеята служебният кабинет да стане редовен
България в момента има нужда от много стабилно правителство, надявам се в следващите дни разумът да надделее. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира пред журналисти дали ще има кабинет след предсрочните парламентарни избори. Попитана за идеята служебният кабинет да стане редовен, лансирана от председателя на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова, вицепрезидентът Йотова я определи като "друго екзотично предложение" и заяви, че всяка политическа формация, когато е тръгнала към избори, трябва да си поеме отговорността и да бъде готова да състави кабинет със своите експерти и виждания. "Иначе, дайте да си променим конституцията- да си имаме един служебен кабинет и да приключим", коментира още Йотова.
Според нея страната има нужда от стабилно правителство, което трябва да продължи линията на служебния кабинет за връщане на държавността, за законност и за правила, за икономическо развитие, за това България да депозира своя план за възстановяване и да успее да го защити в ЕК - предизвикателства, които, по думите й, далеч надхвърлят партийния егоизъм.
Вицепрезидентът отново изрази надежда, че в следващите дни разумът ще надделее и ще започнат преговори за тези най-важни приоритети, предаде БТА. Илияна Йотова е оптимист и допълни, че това очакват и българските граждани. Ако партиите отново се затворят в себе си и решат да отидат на още едни избори през тази година, няма да бъдат разбрани от българския народ, каза вицепрезидентът.
Ниската избирателна активност на изборите трябва да е предмет на сериозен анализ от всяка политическа формация и от обществото, подчерта тя. По думите й трябва да се разгледа секция по секция, да се види кои са хората, които не са отишли до урните. Спорес нея не машините и ваканцията са спрели хората да отидат да гласуват. "Задавам друг голям въпрос- дали пък хората не са намерили за кого да гласуват?", каза още Йотова.
На въпрос за тезата на ГЕРБ, че целта е да не се съставя правителство и да продължи да управлява служебният кабинет, вицепрезидентът коментира, че "това остава на г-н Борисов - да пуска фалшиви новини в публичното пространство". Очевидно, важното и реалистичното е само едно - никой не иска да си има работа с ГЕРБ и да участва в следващо правителство с тях, а оттам - нататък какво е мнението на бившия министър-председател, това си остава преди всичко важно за неговите избиратели, посочи Илияна Йотова.
Вицепрезидентът участва в Международен научен семинар "Да преосмислим средата ни в един пост-ковид свят" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
„Не е достатъчна солидарността помежду ни само по време на криза. Трябва да изградим солидарност и във възстановяването от ковид пандемията. Отново най-уязвимите не са във фокуса на вниманието на обществените дискусии и политиките. Трябва да осъзнаем собствената си отговорност – ако не проявим солидарност, ако не се погрижим за слабите, безработните, жените, децата, пандемията ще продължава да отнема от цялото общество“, заяви вицепрезидентът на откриването на научния семинар.
Вицепрезидентът изтъкна организираната от нея в края на 2020 г. онлайн конференция „Невидимата пандемия на неравенствата“, в която 28 посланици и представители на дипломатически мисии в България обмениха добри практики за справяне с последствията от пандемията.
„Ако няма международна отговорност и помощ, всички ще страдат, защото вирусът показа, че не е подвластен на ние и те, на млади и стари, бедност или богатство, на свои и чужди, на граници. Не можем да пазим националните си интереси, ако не се грижим за тези около нас“, посочи Илияна Йотова.
Вицепрезидентът направи паралел между начина, по който само чрез рестриктивни мерки Европейският съюз опита да овладее финансовата и икономическата криза от 2008 г., и смелото решение от м.г. за безпрецедентно големия финансов пакет от 750 млрд. евро за справяне с последствията от пандемията и възстановяване на икономиките.
В приветствието си към форума вицепрезидентът очерта няколко основни теми, които да бъдат предмет на последващите дискусии – достъпността до образование, медицинска и социална грижа, отношението глобализация – икономически суверенитет в контекста на зависимостта от една държава за снабдяването с медицински консумативи, трансформацията в обществените отношения и последствията от дългата изолация. „Едно е сигурно – не страхът и апокалиптичните прогнози решават многобройните проблеми“, изтъкна Илияна Йотова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.