10 олимпийски шампиони в битка за медалите на световното първенство по шорттрек в София

Политика за бисквитки

Десет златни медалисти от последните две олимпиади ще водят сериозни битки за отличията на предстоящото световно първенство по шорттрек за мъже и жени в София. Надпреварата е от 8 до 10 март 2019 година в зала „Арена Армеец”.

Това ще е петият шампионат на планетата в този спорт, организиран от Българската федерация по кънки. Страната ни за пръв път бе домакин през 1999 г., когато пред родна публика Евгения Раданова спечели сребърния медал на 500 м, а щафетата при жените извоюва бронз. През 2003-а на страната ни отново бе гласувано доверие от Международния кънки съюз и прие световното отборно първенство за мъже и жени. Седем години по-късно - през 2010-а,  България организира индивидуалния  шампионат на планетата за мъже и жени, а през 2016 година - световното първенство за юноши и девойки.

Досега обаче всички големи състезания се провеждаха в Зимния дворец на спорта в София. Сега за първи път арена на битките ще е най-голямата спортна зала у нас  „Арена Армеец”. Там ще бъде инсталирана преносимата зимна пързалка, осигурена от Министерството на младежта и спорта и Национална спортна база ЕАД, и използвана миналата година за световното първенство по фигурно пързаляне за юноши и девойки.

Очаква се у нас да пристигнат над 150 от най-добрите шорттрекисти в света от повече от 35 държави. Голямата звезда при мъжете е многократният олимпийски и световен шампион от Канада Чарлз Хамлин, който ще има сериозна конкуренция в лицето на други няколко първенци на планетата в последните години като Даджинг Ву (Китай), Дае Хеон Хванг (Южна Корея) и голямата звезда на Унгария – Сандор Лиу Шаолин.

При жените надпреварата се очаква да е също толкова оспорвана. В София сили ще премерят 5 световни шампионки от водещите държави в този спорт – Южна Корея и Китай, а срещу тях ще се изправят звездата на Великобритания Елис Кристи и лидерката в световната ранглиста в момента и олимпийска шампионка от ПьонгЧанг 2018 - холандката Сузане Шултинг.

Шампионите от Сочи 2014 и ПьонгЧанг 2018, които се очакват в София, са 7 мъже и 3 жени. Състезателите със световни титли, които ще се борят за нови отличия, са 15.

Крайният срок за предварителните заявки е 15 февруари. До момента такива са подали малко над половината отбори, като общият брой на заявените състезатели и членове на техните екипи е 189. Очаква се обаче броят да нарасне почти двойно.  

България ще бъде представена от пълен отбор жени в състав: Катрин Маноилова, Зорница Пенчева, Анна Якимова и Лилия Джустрова, както и от двама мъже – Димитър Георгиев и Калоян Ангелов. При дамите тимът ще е един от 8-те, които ще участват в надпреварата при щафетите.

В България ще бъдат раздадени 10 комплекта медали – по 5 при мъжете и жените. Дисциплините, на които участниците ще се борят за отличия, са 1500 м, 500 м, 1000 м, а голямата титла е за най-добрите в крайното класиране след тези дистанции. С медали от шампионата ще си тръгнат и призьорите в щафетите, където дистанциите са 3000 м при жените и 5000 м при мъжете.

Входът за всички дни на състезанието е свободен.

Програма на световното първенство в София (7-10 март):

Четвъртък, 7 март 2019 г.:

8:00 ч. – 19:00 ч – Официални тренировки

Петък, 8 март 2019 г.:

10 ч. – Квалификации 1500 м, 500 м, 1000 м (мъже и жени)

Събота, 9 март 2019 г.:

10:00 ч. – Серии за разпределения на местата след 20-ото на 1500 м и 500 м

13:45 ч. – Откриване

14:00 ч. – Полуфинали и финали 1500 м (мъже и жени), четвъртфинали, полуфинали и финали 500 м (мъже и жени), полуфинали щафети – 3000 м жени и 5000 м мъже

Неделя, 10 март 2019 г.:

10:00 ч. – Серии за разпределения на местата след 20-ото на 1000 м, В-финали на щафетите – 3000 м жени и 5000 м мъже

14:00 ч. – Четвъртфинали, полуфинали и финали на 1000 м (мъже и жени), Суперфинали на 3000 м (мъже и жени), финали на щафетите - 3000 м жени и 5000 м мъже

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ