12 тона канцерогенни сладоледи са били продадени в Албания
В Албания са били продадени 12 тона сладолед с канцерогенно съдържание, съобщи албанската Агенция по храните, предаде Танюг.
Властите наредиха от пазара да бъдат изтеглени около 36 тона сладоледи, за които е установено, че съдържат етиленов оксид. Веществото, което се използва и за направата на антифриз, е забранено в състава на храните в ЕС. Въпреки това според съобщението на албанската Национална агенция по храните въпросните сладоледи са били внос от Франция. От тях над 16 тона са били на пазара, като към момента на заповедта 11,7 тона вече са били продадени на потребителите. Изтегленото от магазините количество е 4,4 тона.
Останалата част от сладоледите с канцерогенно съдържание е била унищожена. Компании производители изтеглиха свои партиди сладолед от различни марки, след като испанската Агенция за безопасност на храните алармира през юни за прекомерно количество етиленов оксид в сладоледите на тези производители. Информацията е разпространена от местната агенция Exit News.
Етиленовият оксид е забранен в ЕС, тъй като е смятан за мутагенно, канцерогенно и токсично вещество.
По-рано информация за опасни сладоледи бе разпространена и във Финландия. Става въпрос за замърсена партида, в която е допуснато по-голямо от позволеното количество етиленов оксид. Партидата е произведена във Франция от компания подизпълнител.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |Президентът на FIFA посети съблекалнята на Иран и подкрепи играчите
Спорт |Крахът на социалния консерватизъм и опасностите пред Европа
Общество |Председателят на Европейския парламент иска разследване срещу евродепутат, близък до Русия
ЕС |Франция се подготвя за тежка гореща вълна от 39 градуса в близките дни
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |Футболен хазартен спекулант загуби 1 млн. долара след залог за Испания в мача с Кабо Верде на Световното
Спорт |Бюджетната комисия одобри на второ четене вдигането на тавана на дълга
Политика |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.