Бойкотът на Ердоган пламна и в Бангладеш

Бойкотът на Ердоган пламна и в Бангладеш

Десетки хиляди излязоха на протест в бангладешката столица Дака с настояване за бойкот на френските стоки заради по-строгата позиция на Франция по отношение на радикалния ислям, предаде „Би Би Си“.

Полицията забрани достъпа до Френското посолство, блокирайки периметър от около 5 км около сградата, до която част от демонстрантите искаха да стигнат.

Протестът е организиран от „Ислямско движение Бангладеш“, една от най-големите ислямистки партии в страната, чийто ръководител също се присъедини към гражданското недоволство. „Макрон е един от малкото лидери, които почитат Сатаната“, заяви той пред журналисти и добави, че иска правителството да изгони френския посланик. Протестиращите настояват френският президент да бъде наказан и символично изгориха снимка с неговия лик.

Предисторията

Вчера турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова нацията да не изкупува френски стоки, нито да подкрепя френския бизнес след позицията на колегата му Еманюел Макрон за убийството на учител, който показал карикатури на пророка Мохамед от изданието „Шарли Ебдо“ по време на учебен час за свободата на словото.

След трагедията държавният глава на Франция обеща да се бори с „ислямисткия сепаратизъм“ и каза, че страната му няма да се откаже от карикатурите си.

Обявеният от турския президент Реджеп Тайип Ердоган бойкот на стоките от Франция ще засегне търговия на стойност милиарди долари, пише днес в. "Сьозджу". Търговският стокообмен между двете държави е в размер на 15 милиарда долара, а Франция трайно заема някоя от първите десет позиции в списъка на най-големите търговски партньори на Турция, отбелязва изданието.

През първите осем месеца на настоящата година Турция е изнесла във Франция стоки на стойност 4,2 млрд. долара и е внесла стоки за 3,9 млрд. долара, сочат данни на Турския статистически институт. През този период Франция е заемала шесто място сред държавите, в които Турция е осъществила най-голям експорт, и седмо по отношение на внесените в Турция стоки. През 2019 г. Франция е била на седмо място сред пазарите на турски стоки с осъществен от Турция износ в размер на 7,9 млрд. долара. Импортът в Турция на стоки от Франция пък е в размер на 6,7 млрд. долара през 2019 г.

Икономистът Атила Йешилада коментира бойкота, посочвайки че идеологията взима превес над икономическия разум. Според него Турция има право да реагира, но има дипломатически канали, по които това да стане.

"Никой ли не помни кризата с пастор Брънсън? Пред банките се образуваха опашки. Само споменаването от Байдън на думата CAATSA и пазарите отново ще изпаднат в паника. Затова аз смятам, че правителството губи фокуса и приоритетите си", каза той, визирайки последиците от кризата със САЩ заради задържането в Турция на американския пастор Андрю Брънсън и заплахите на Вашингтон за прилагане на CAATSA (американския закон за противодействие на противниците на Америка чрез санкции) спрямо Турция. 

Недоволство и в други държави

Негативни реакции се наблюдават и в други държави с преобладаващо мюсюлманско население. Саудитска Арабия публикува официално изявление, осъждащо карикатурите на Мохамед, а чеченският лидер Рамзан Кадиров обвини Макрон в провокация и заяви, че той „сам започва да изглежда като терорист“. В неделя Имран Хан, премиерът на Пакистан, отбеляза, че френският президент напада исляма.

Френски продукти бяха премахнати от магазини в Кувейт, Йордания и Катар. Протести бяха организирани и в редица други държави, включително Ирак, Либия и Сирия.

Европейските лидери са на страната на Франция

Говорителят на германското правителство Щефен Зайберт нарече изказванията на Ердоган „клеветнически“ и „напълно неприемливи“, а холандският премиер Марк Рюте заяви, че „Нидерландия е твърдо с Франция и за колективните ценности на Европейския съюз“.

Италианският премиер Джузепе Конте също изрази „пълна солидарност“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ