74% ръст на смъртните случаи заради горещините през последните 30 години

74% ръст на смъртните случаи заради горещините през последните 30 години

74% ръст на смъртните случаи заради горещините през последните 30 години

Изменението на климата увеличава честотата, интензивността и продължителността на горещите вълни във всички региони на света. Това повишаване на екстремните температури през последните десетилетия, продукт на човешка дейност, излага милиони хора на сериозни рискове за здравето. Това беше разкрито от две нови разследвания, публикувани рано тази сутрин в специализираното издание The Lancet, съобщава испанският вестник El Pais. 

Едно от изследванията, ръководено от Катрин Бъркарт, професор в Института за здравни метрики и оценки към Университета във Вашингтон, установява, че само през 2019 г. над 356 000 души са починали от някакво заболяване, настъпило в резултат на горещите вълни. Освен това 1,3 милиона души са починали от причини, свързани със студа. 

Смъртните случаи, свързани с ниските температури, са се увеличили с 31% в сравнение с 1990 г., но тези, свързани с горещото време, са нараснали със 74% за същия период от време. „Очаква се броят на хората със здравословни проблеми, дължащи се на горещините, да продължи да се увеличава с повишаване на температурите по света“, предупреждава изследователят. 

Бъркарт признава, че въпреки че ниските температури понастоящем оказват поголямо влияние върху здравето на хората в повечето региони, анализът на прогнозата, който тя прави с колегите си, установява, че в краткосрочен план ефектите от силната жега може да надвишат тези от студа. 

„Това е много тревожно, защото рискът от излагане на високи температури изглежда непрекъснато се увеличава в продължение на десетилетия“, обяснява Бъркарт. Според изследователя регионите на планетата, които ще страдат наймного от тези последствия, са места, където вече е много горещо - Южна Азия, Близкия изток и много страни в Африка. 

Проучването, което свързва смъртните случаи с екстремни температури, използва данни от 64,9 милиона смъртни случая в девет държави, които обхващат 29% от световното население, имат климат с 95% от световния температурен диапазон и представляват 79% от социално-демографските условия на планетата. Изследването свързва смъртните случаи поради екстремни температури със 17 специфични причини за заболявания, особено кардиореспираторни и метаболитни. 

Второ проучване, също публикувано в The Lancet и в което участват професорите Оли Джей и Кристи Еби от Университета в Сидни (Австралия), потвърждава, че в допълнение към увеличаването на смъртните случаи, екстремните температури са свързани с голям брой посещения до болници, проблеми с психичното здраве, трудна бременност и по-високи разходи за здравеопазване.

„Излагането на високите температури на околната среда ненужно причинява страдание и смърт“, гласи заключението на изследването. 

В статията се посочва, че възрастните над 65 години, хората със сърдечнобелодробни заболявания и много малките деца са най-уязвими на
въздействието на изключително горещите температури. Според изследователите много горещите дни или горещите вълни, които се наблюдават приблизително на всеки 20 години, сега се случват по-често и биха могли да възникват всяка година до края на този век, ако емисиите на парникови газове не бъдат намалени. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ