Международната агенция за атомна енергия загубила връзка със системи на АЕЦ „Чернобил“

Международната агенция за атомна енергия загубила връзка със системи на АЕЦ „Чернобил“

Международната агенция за атомна енергия загубила връзка със системи на АЕЦ „Чернобил“

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е загубила връзка със системи за наблюдение в Чернобилската АЕЦ, която през февруари бе превзета от руски военни. Това твърдят от органа към ООН в свое изявление, публикувано снощи. Днес украинските власти твърдят, че централата е останала и без ток.

В писмото пише, че е „загубено дистанционното предаване на данни от системите за наблюдение“ в „Чернобил“. Започнало е проучване на състоянието на подобни системи на други места в Украйна.

В момента МААЕ комуникира с централата единствено по имейл. Заради завземането на обекта от руснаците персоналът не може да спазва смените си, затова от 13 дни едни и същи служители са на дежурство и на практика живеят там. Според украинския ядрен регулатор те имат достъп до храна и вода, но ситуацията се влошава, затова оттам са поискали международна подкрепа, необходима за изготвяне на план за смяна на персонала и осигуряване на „ефективна система на ротация“.

Генералният директор на МААЕ, Мариано Гроси, изрази готовност да отиде до централата или другаде при необходимост, за да се осигури безопасност на всички ядрени съоръжения на територията на Украйна след започналата руска инвазия на 24 февруари засегнала и Запорожката АЕЦ, считана за най-голямата централа от този тип в Европа.

В момента осем от 15-те реактора в страната работят, включително два в АЕЦ „Запорожие“, която от миналата седмица е под руски контрол.

По-късно Държавната служба за специална комуникация и защита на информацията на Украйна съобщи в профила си в Twitter, че електрозахранването на АЕЦ „Чернобил“ е било прекъснато. Съхраняваното там отработено ядрено гориво има нужда от постоянно охлаждане, което се осигурява от непрекъснат процес на работа на помпи, работещи на ток. „Ако го няма, помпите няма да се охладят. В резултат на това температурата в задържащите басейни ще се повиши“, предупреждават от службата.

По думите им може да се стигне до образуване на радиоактивен облак, който ветровете да пренесат и над други държави, а персоналът да бъде излъчен на „опасна доза радиация“. Според службата пожарогасителната система също не работи.

Информацията бе потвърдена и от украинския външен министър Дмитро Кулеба. „Призовавам международната общност спешно да поиска Русия да прекрати огъня и да позволи на ремонтните части да възстановят електрозахранването“, заяви той в публикация в Twitter. Продължаващите боеве са възпрепятствали незабавното ремонтиране на повреден високоволтов електропровод към централата, която беше превзета от руските сили, след като Кремъл започна пълномащабно нахлуване в Украйна на 24 февруари, казват и от Украинската държавна ядрена компания "Енергоатом".

Малко след това Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) обяви, че не отчита критични нарушения в безопасността на атомната електроцентрала в Чернобил.

„Украйна информира МААЕ за прекъсването на електрозахранването в атомната електроцентрала в Чернобил. (Това) нарушава принципа на безопасност по отношение на осигуряването на непрекъснато захранване, (но) в този случай МААЕ не вижда критично въздействие върху безопасността“, се казва в публикация на агенцията в профила ѝ в  Twitter.

Русия е поела контрола над редица ядрени съоръжения в Украйна, за да предотврати ядрени провокации от страна на бойци, като „заплахата от това е реална”, заяви междувременно говорителят на руското външно министерство Мария Захарова. Тя не коментира сведенията от украинска страна за прекъснатото електрозахранване в Чернобил.

„В хода на специалната операция руските въоръжени сили установиха контрол над Чернобилската и Запорожката атомни електроцентрали и прилежащите им територии. Тази стъпка беше предприета изключително с цел да се предотврати използването на ситуацията в страната от украински националистически и други терористични групи, както и от чуждестранни наемници, за извършване на ядрени провокации, а такива рискове съществуват“, съобщи тя.

Ситуацията в Чернобилската атомна електроцентрала в момента се контролира съвместно от руски военнослужещи, украински специалисти и Националната гвардия.

Захарова подчерта, че твърденията на украинската страна за предполагаемо двадесеткратно увеличение на нивото на радиация в Чернобилската централа са неверни.

Запорожката атомна електроцентрала също работи в нормален режим, а ситуацията в град Енергодар е спокойна, отчете Захарова.

„Като собственик на развита ядрена индустрия, Русия е напълно наясно с потенциалните рискове за ядрената инфраструктура и прави всичко възможно, за да гарантира правилната безопасност на ядрените съоръжения в Украйна“, отбеляза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ