Актуални ли са все още теориите на Карл Маркс?
На 5 май се навършват 200-години от рождението на германския философ Карл Маркс, който остава една от най-влиятелни и спорни личности в историята, информира ДПА.
Капитализмът обаче все още е жив и активен, 150 години след като Маркс пророкува падението му в труда си "Капиталът".
ДПА анализира доколко теориите, изложени от брадатия философ, все още се считат за актуални от съвременните икономисти.
Отчуждаване
Работниците са отчуждени от непрекъснато нарастващия резултат от техния труд, който се използва за експлоатацията им и за увеличаване на частната собственост на собствениците на капитала.
"Капитализмът е склонен да комерсиализира всичко и това на свой ред е отправната точка за силен процес на отчуждаване", посочва Густав Хорн, директор на Института по макроикономика (IMK) на фондация "Ханс Бьоклер" към Обединението на германските профсъюзи (DGB).
В книгата си "Капиталът на 21 век" известният френски икономист Томас Пикети се съгласява с Маркс, стигайки до заключение, че богатството е концентрирано на върха на обществото, където вече е в изобилие.
Михаел Хютер, директор на Института за германска икономика (IW) в Кьолн обаче не е съгласен.
"Концепцията за отчуждаването исторически е изтласкана от автономията на колективното договаряне и социалното партньорство, дуалното професионално обучение и стабилността на стандартните трудови отношения", посочва той.
Масова бедност
Заплатите не могат да превишат нивото, позволяващо задоволяване само на най-насъщните нужди, и армията нископлатени или безработни пролетарии постоянно се увеличава.
"Пазарната икономика успя да доведе до благоденствие големи части от обществото в западните страни", казва Йорг Кремер, главен икономист на Комерцбанк (Commerzbank).
Разширяващото се благоденствие в много азиатски страни също се основава на пазарната икономика, допълва Кремер.
Учението на Маркс, съгласява се той, е създало усещането за необходимост от основна социална защита.
"Маркс правилно е посочил мизерията на работниците през 19-и век", отбелязва експертът.
Падението на капитализма
Според Маркс това е неизбежно развитие, "природен закон".
Главният икономист на Декабанк (Dekabank) Улрих Катер обаче посочва способността на капитализма да се адаптира.
"Въпреки всички проблеми, пазарните икономики - заедно с икономическата дейност на държавите - имат възможността и способността да отговорят на съвременните предизвикателства на неравенство и структурни промени", казва той.
Приложимост
"За съвременната икономика теориите на Карл Маркс са безсмислени. Прогнозите му за икономическото развитие са опровергани от действителното развитие", според икономиста Фолкер Виланд.
Други обаче не са съгласни с тази теза.
"Той е живял във време, много подобно на нашето. Точно както промишлените сектори днес са застрашени от засилването на автоматизацията, така е бил застрашен и селскостопанският сектор тогава", отбелязва Катер.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.