Армения на прага на размирици, военни поискаха оставката на премиера Пашинян

Армения на прага на размирици, военни поискаха оставката на премиера Пашинян

Арменският премиер Никол Пашинян обвини днес високопоставени офицери от арменската армия в опит за преврат, след като те поискаха от него да подаде оставка, предаде Асошиейтед прес.

На фона на продължаващите антиправителствени демонстрации във връзка с поражението на Армения в конфликта с Азербайджан миналата година, началникът на генералния щаб на арменските въоръжени сили Оник Гаспарян поиска оставката на премиера Пашинян. В отговор, Пашинян обяви днес, че е уволнил Гаспарян и окачестви искането за оставака като "опит за военен преврат", съобщават международните агенции.

Пашинян призова въоръжените сили да се подчиняват само на заповедите на премиера и се обърна с апел към привържениците си да излязат на улицата. После, заедно със сина си и обграден от телохранители, поведе шествие на стотици свои симпатизанти по улиците на столицата Ереван като отправяше различни послания с мегафон. " Положението е напрегнато, но всички са съгласни, че не трябва да има сблъсъци. Положението подлежи на контрол", повтаряше Пашинян. Той използва импровизирания митинг шествие да отрече и слухове, че планира да напусне Армения. Въпреки призивите му, в един момент се стигна до сблъсъци между негови симпатизанти и привърженици на опозицията, които също излязоха по улиците и нарекоха Пашинян "предател". От няколко седмици Пашинян е под натиск, главно от опозицията да подаде оставка заради военното поражение на Армения срещу Азербайджан през есента на 2020 г. в конфликта за Нагорни Карабах.

Главната опозиционна партия, "Процъфтяваща Армения", призова премиера да използва "последната си възможност" да напусне властта без насилие и да се избегне "гражданска война".  Трябва да избегнем конфронтациите. В Армения цари братска атмосфера, отговори днес Пашинян, докато предвождаше шествието днес.

Напрежението в Армения привлече международното внимание. Руското правителство изрази безпокойство във връзка с напрежението в Армения и надежда, че ситуацията ще бъде решена по конституционен ред.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу осъди това, което определи като опит за преврат в Армения, предаде Ройтерс. Недопустимо е военните да призовават за оставката на демократично избран лидер, категоричен бе Чавушоглу.

"Ние сме против всички преврати и опити за преврати, независимо къде по света се случват. Категорично осъждаме опита за преврат в Армения", каза Чавушоглу на пресконференция в Будапеща.

Отношенията между Турция и Армения са обтегнати, най-вече заради отказа на Анкара да признае арменския геноцид, извършен от Османската империя през Първата световна война, отбелязва Франс прес.

Турция признава, че е имало кланета, но се противопоставя на употребата на думата "геноцид", като изтъква, че става дума за гражданска война в Анадола, при която много хора са умрели и от глад, като са загинали приблизително толкова турци, колкото и арменци, отбелязва БТА.

Отношенията между двете страни се обтегнаха още повече през последните месеци заради подкрепата на Турция за Азербайджан по време на конфликта с Армения миналата година, отбелязва Франс прес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ