Австралия, Великобритания и САЩ подписаха първото споразумение под AUKUS

Австралия, Великобритания и САЩ подписаха първото споразумение под AUKUS

Австралия, Великобритания и Съединените щати подписаха в понеделник първото споразумение в рамките на новия тристранен алианс за сигурност AUKUS, за споделяне на информация за военноморските атомни електроцентрали. Документът е подписан в Канбера от австралийския министър на отбраната Питър Дътън и посланиците на САЩ и Великобритания, съобщава Франс прес. 

"Споразумението със Съединените щати и Великобритания за обмен на информация за атомните електроцентрали на ВМС ще позволи на Австралия да стане надежден и отговорен партньор на тези страни при използването на най-новите технологии", каза австралийският министър на отбраната.

В петък споразумението беше одобрено от американския президент Джо Байдън. Той подчерта, че прилагането му "няма да представлява неоправдан риск за колективната отбрана и сигурност" на трите държави.

Създаването на AUKUS беше обявено от Австралия, Обединеното кралство и Съединените щати на 15 септември. Споразуменията, които са договорили, включват планове Австралия да построи най-малко осем конвенционални подводници с ядрено задвижване, използвайки американски технологии, и да преоборудва въоръжените си сили с американски крилати ракети. Сега атомните подводници не са на въоръжение в Австралия. Предвид новия пакт Канбера разтрогна най-големия договор в историята си с Париж за доставка на 12 подводници на стойност над 50 милиарда евро, като обяви, че вече не отговаря на националните интереси на страната.

Руският президент Владимир Путин каза в средата на октомври в интервю за американския телевизионен канал CNBC, че създаването на AUKUS подкопава регионалната стабилност.

Китай реагира изключително негативно на плановете за нов съюз. В края на септември китайският външен министър Ван И изрази мнение, че тези тристранни споразумения представляват скрита заплаха за световната стабилност.

Говорейки на семинар във Вашингтон в края на октомври, генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси отбеляза, че МААЕ "не е напълно наясно с технологичния модел, който ще се използва в рамките на AUKUS". Той потвърди, че агенцията е започнала проверка на плановете на Австралия за създаване на подводен флот с ядрена мощност. Гроси не изключи, че изпълнението на тези планове ще създаде прецедент за други неядрени държави. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ