Беларус се озова във въздушна блокада (обзор)

Беларус се озова във въздушна блокада (обзор)

Беларус се озова днес във фактическа въздушна блокада след принудителното приземяване в Минск на полет на Ryanair от Атина до Вилнюс и на беларуския журналист-дисидент Роман Протасевич. Първо, големите авиокомпании от Европейският съюз обявиха, че спират временно полетите над Беларус. Решението им идва след призив от лидерите на Европейският съюз, които се събраха на извънредна среща вчера, за да дискутират мерки срещу властите в Минск. На заседанието европейските лидери решиха да затворят въздушното си пространство за самолети, идващи от Беларус. Очаква се и да бъдат обявени нови санкции срещу Минск.

„Това е атака срещу нашата свобода на изразяване. Това е атака срещу европейския суверенитет. На това възмутително поведение трябва да се даде силен отговор, поради което Европейският съвет реши, че ще има допълнителни санкции срещу лицата, замесени в отвличането, както и върху бизнес и икономически субекти, финансиращи режима в Беларус“, коментира вчера предедателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. От ЕС настояха Роман Протасевич и неговата приятелка София Сапега незабавно да бъдат освободени.

Множество големи авиокомпании, както в рамките на ЕС, така и извън, отговориха на призива на Брюксел за авиационна блокада над страната, предаде Си Ен Ен.

Вчера главният изпълнителен директор на Ryaniar Майкъл О'Лиъри обвини Беларус в „държавно пиратство“ и заяви, че на приземения в Минск самолет е имало агенти на беларуското КГБ. Днес компанията заяви, че ще последва насоките на ЕС и че не планира да извършва полети над въздушното пространство на Беларус.

Временно полетите над беларуското въздушно пространство прекратява и германската авикомпания Lufthansa. Авиопревозвачът направи завой в позицията си, след като по-рано в понеделник заяви, че ще извърши полет от Франкфурт до Минск. „Заради настоящата динамична ситуация засега прекратяваме полетите над беларуското въздушно пространство“, коментира говорител на компанията.

Air Francе-KLM обяви днес, че спира „до второ нареждане“ полетите през въздушното пространство на Беларус, следвайки призивите на европейските правителства. Това включва прекратяване на съвместната програма за полети на нидерландската авикомпания KLM с беларуския национален авиопревозвач Belavia. От Air France заявиха, че маршрутът полетите, които е трябвало да прелетят над Беларус, ще бъде променен.

Промяна в маршрутите обявиха и от Singapore Airlines.

От Scandinavian Airlines (SAS) заявиха, че ще пренасочат полетите от норвежката столица Осло до украинската Киев, така че те да не минават над беларуското въздушно пространство.

„Безопасността винаги е нашия най-важен приоритет. Следим развитието внимателно, поддържаме контакт със скандинавските и европейските власти и следим техните инструкции“, коментираха от SAS.

Същевременно с това Украйна забрани всички полети от и до Беларус. Страната също така няма да позволява на пътниците, идващи от северната й съседка, да преминават през нейните летища

Полската авиокомпания LOT спря полетите до Минск и определи алтернативни маршрути за самолетите, преминаващи над територията на Беларус.

Над бившата съветска република няма да летят и самолетите на испанската авиокомпания Iberia.

Басираният в Латвия авиопревозвач AirBaltic обяви още в понеделник, че „ще избягва навлизането в беларуското въздушно пространство, докато ситуацията не се изясни и не бъдат взети решения от властите“. Полетите над Беларус временно прекратява и финладската Finnair.

Регистрираната в Кипър Avia Solutions каза, че базираните в балтийския регион нейни авиолинии няма да преминават през въздушното пространство на Беларус, а унгарският нискотарифен авиопревозвач  Wizz Air съобщи, че в понеделник е променил маршрута на полет между Естония и Украйна.

Британският министърът на транспорта Грант Шепс написа в Twitter, че е инструктирал Управлението за гражданска авиация на Великобритания да поиска от авиокомпаниите да избягват въздушното пространство на Беларус, за да гарантират безопасността на пътуващите. Той също така съобщи, че е прекратил лиценза на беларуската авиокомпания Belavia за полети до Обединеното кралство.

Реакция дойде и от българска страна, като  служебният министър на външните работи Светлан Стоев определи случилото се със самолета на Ryanair като „въздушно пиратство“.

„За първи път се случва такова нещо. Това е въздушно пиратство, което – аз не знам дали ние си даваме сметка до какви измерения може да стигне. Освен принудителното кацане на самолета, се задава и въпросът относно личните данни на пътниците, които са в самолетите“, каза Стоев.

Междувременно, от отдела по въздушен транспорт на беларуското министерство на транспорта днес разпространиха стенограма на разговора между пилота на принудително приземения самолет и контролната кула. От нея става ясно, че беларуските власти са заявили на екипажа на самолета, че на борда му има бомба и му "препоръчали" да кацне в Минск,  предаде Франс прес. "Имаме информация от специалните служби, че на борда има бомба и тя може да бъде активирана над Вилнюс, се чете в стенограмата. 

"Може ли да повторите съобщението?, пита пилотът и получава потвърждение на същата информация. В разговора служителят на въздушния контрол уточнява, че съобщението за наличие на бомба е изпратено "по електронна поща" и че то е било споделено с "няколко летища".

В съобщение беларуското министерство на транспорта повтори днес, че става дума за имейл на палестинската организация Хамас, в който се казва, че бомбата ще бъде взривена над Вилнюс, ако ЕС продължи да подкрепя Израел.

От стенограмата на разговора с контролната кула се вижда, че именно от контролната кула настоятелно препоръчват приземяване в Минск. Когато пилотът пита откъде идва "препоръката", кулата отговаря "това са нашите препоръки". Командващият беларуските ВВС, които прихванаха полета с изтребител МиГ-29, заяви вчера, че екипажът е взел решение "без външна намеса" и самолетът на "Райънеър" е можел да кацне в Украйна или в Полша. На практика, разпространената днес стенограма опровергава думите му.

Беларус покани няколко международни организации да установят на място "обстоятелствата" около отклоняването на самолета, съобщава БТА. Поканени са представители на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), на Международната организация за гражданска авиация (OACI), която е орган на ООН, както и представители на САЩ и на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ