Китайска офанзива потопи пазара на криптовалути

Китайска офанзива потопи пазара на криптовалути

Китайска офанзива потопи пазара на криптовалути

Цената на основната криптовалута биткойн се понижи в последните 24 часа с още 9% до 33 000 долара. Успоредно бе регистриран значителен спад и при всички останали дигитални валути. Целият пазар на криптовалути загуби над 150 млрд. долара в рамките на последното денонощие и към  11 часа българско време се равнява на 1,5 трлн. долара.

Като основна причина за поредните разпродажби на пазара на електронни валути се посочват мерките, които китайската държава предприема срещу биткойн. През уикенда бяха блокирани редица акаунти в китайската социална мрежа Weibo. Профилите, които са били на тема търговия с криптовалути, са имали милиони последователи,  но достъпът до тях е преустановен, като вместо това излиза съобщение „нарушаване на закони и правила“.

„Това е Денят на страшния съд за водещите лидери на общественото мнение в крипто средите“, счита един от коментаторите, известен като „Woman Dr. bitcoin”, чийто акаунт също е бил блокиран.

„Китайското правителство иска да е сигурно, че в страната няма да се появи местен Илон Мъск, който да дирижира пазарите“, коментира професор Уинстон Ма от правния факултет на Университета в Ню Йорк.  

Според анализатори се очаква китайската държава да въведе още повече мерки срещу пазара на дигитални валути, като обвърже по-директно някои незаконни транзакции на дигитални пари с наказателното право в страната. До момента всички разпоредби срещу биткойн в Китай се публикуват от административни органи.

През май Държавният съвет на Китай обяви, че ще предприеме действия срещу търговията и „копаенето“ на биткойн в страната, след което забрани платежни услуги през криптовалути.

В същото време държавните медии в Китай започнаха да излъчват материали, обвързващи криптовалутите с измами, пране на пари, контрабанда на оръжие, хазарт, наркотици. Паралелно с това централната банка на Китай е в период на ускорено изпробване на собствената си дигитална валута.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ