Британският здравен министър очаква до дни нов скок на заразените с коронавирус

Британският здравен министър очаква до дни нов скок на заразените с коронавирус

Новите случаи на заразени с коронавирус в Обединеното кралство може да нараснат до 100 хил. на ден през лятото. Това заяви британският министър на здравеопазването Саджид Джавид, цитиран от Блумбърг.

Изказването на Джавид идва в момент, в който британското правителство се готви на 19 юли да отмени обществените и икономически рестрикции, въведени заради коронавируса в Англия.

„Докато стигнем до 19-ти, очакваме броят на новите случаи да е поне двоен на този, който имаме в момента, или иначе казано около 50 хил. нови заразени на ден“, коментира Джавид пред радио Би Би Си. „Докато разхлабваме мерките през лятото, очакваме борят да нарасне значително и да достигне до 100 хил. случаи на ден“, добави той.

Залозите са изключително високи за британския премиер Борис Джонсън, който управлява страната, понесла един от най-тежките икономически удари в света и регистрирала най-много смъртни случаи от COVID-19 в Европа след Русия. Джонс6н се надява, че успешната ваксинационна програма ще предотврати ръст на смъртните случаи, дори и да има такъв на заболелите, и че отварянето на британската икономика ще помогне на страната да се възстанови от най-лошата рецесия от три века.

„Искаме да бъдем много ясни по отношение на това какъв брой нови случаи може да очакваме. По-важни са обаче броя на хоспитализираните пациенти и броя на смъртните случаи.“, каза Джавид.

Процентът на ваксинираните в Обединеното кралство висок, като по последни данни 64% от пълнолетното население е с поставени две дози.

Епидемиологът от Имперския колеж в Лондон Нийл Фъргюсън, чието модел за разпространение на заразата бе от ключово значение за първия локдаун в страната, заяви пред Би Би Си, че правителството в известна степен прави „хазартен залог“ със своята стратегия за отваряне на икономиката. Той обаче е категоричен, че броят на смъртните случаи при нова вълна ще бъде по-малък в сравнение с предходните.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 22 до 28 декември
Румен Радев: Хората, които се представят за организатори на моя партия, са измамници
Руски високопоставен генерал бе убит в Москва с взривно устройство под автомобила му
На днешната дата, 22 декември. Имен ден празнуват Анастас и Анастасия
Ход срещу премиера: Британски министър призова за присъединяване към митническия съюз на ЕС
Коледните продажби на дребно в Германия са разочароващи до момента
Кипърският президент ще участва утре в срещата на върха Кипър – Гърция – Израел в Йерусалим
Западното разузнаване подозира, че Русия разработва ново оръжие, насочено към сателитите Starlink