Цените на храните във вихъра на „перфектната буря”

Цените на храните във вихъра на „перфектната буря”

Цените на храните във вихъра на „перфектната буря”

Войната в Украйна ще предизвика покачване на цените на храните в световен мащаб, което ще има катастрофално въздействие върху най-бедните страни. За това алармира Дейвид Бийзли, ръководител на Световната продоволствена програма към ООН.

Украйна и Русия са големи износители на основни хранителни продукти и войната вече засегна растениевъдството, повишавайки цените. Това изправя все повече хора пред риск от глад по целия свят, посочва Бийзли. „Точно когато си мислиш, че адът на земята не може да стане по-лош, става“, каза той.

Русия и Украйна, наричани "житницата на Европа", изнасят общо около една четвърт от световната пшеница и половината от слънчогледово семе. Освен това Украйна е световен износител на царевица. Анализатори предупреждават, че войната ще повлияе на производството на зърнени култури и да удвои световните цени на пшеницата.

Според Световната продоволствена програма на ООН броят на хората, изправени пред потенциален глад световен мащаб е нараснал от 80 милиона на 276 милиона за 4 години преди нахлуването на Русия в Украйна. „Представете си какво ще последва от тази „перфектна буря” от военен конфликт, пандемия и изменение на климата”, подчерта Бейзли в интервю за програмата Business Daily на BBC World Service.

Особено засегнати от сегашната криза ще са страните, които внасят зърнени култури от Черноморския регион. „Ливан, Йемен, Сирия, Тунис … мога да продължа … зависят от житницата Украйна. Ще се наложи буквално да раздаваме хляб. Това е просто невероятен обрат на реалността”, посочва ръководителят на Световната продоволствена програма към ООН.

„Фермерите в Украйна напуснаха нивите и грабнаха оръжие, за да защитят родината си”, разказа пред ВВС Иванна Дориченко, адвокат по международен търговски арбитраж. Според нея войната е предизвикала хаос в линиите за доставка, които обикновено се използват за износ на селскостопанска продукция. Всички търговски плавателни съдове са блокирани в пристанищата си след руската инвазия.

"Корабите не могат да бъдат натоварени и да напуснат пристанищата. Те всъщност вече са военна зона. За съжаление търговията с Украйна е невъзможна, което носи огромни загуби на бизнеса – от една страна, но води и до хуманитарна криза – от друга. Страната вече не може да изпраща селскостопанска продукция за Югоизточна Азия, Близкия Изток и Африка, както по линия на Световната продоволствена програма”, разказва Дориченко.

Цените на храните достигнаха точка на кипене още преди войната на Украйна. Южноафриканският икономист Вандиле Сихлобо вече бие камбаната за потенциалните последици, пред които са изправени страните вносителки на зърно в Африка и извън нея. Пред ВВС той предрече, че докато рязкото покачване на цените може да бъде проблем в краткосрочен план, но той ще бъде последван от недостиг на основни култури.

„С течение на времето, в зависимост от продължителността и тежестта на тази война, ще има прекъснати доставки, предназначени за африканския континент, които ще причинят недостиг. Особено в страните от Северна Африка и до известна степен в Източна Африка ", опасява се Сихлобо, който работи за Селскостопанската бизнес камара на РЮА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ