COVID промени завинаги трудовия свят на мнозина

COVID промени завинаги трудовия свят на мнозина

Катаклизмът на световните трудови пазари, предизвикан от коронавирусната пандемия, ще преобрази завинаги работния живот на милиони служители, прогнозираха политиците и бизнес лидерите на виртуален форум на Ройтерс тази седмица.
Близо година след като правителствата за първи път наложиха карантина, за да овладеят вируса, е налице все по-голям консенсус, че в бъдеще повече служители ще бъдат наемани дистанционно, ще работят от вкъщи и ще имат съвсем различни очаквания от своите мениджъри.
И все пак подобни промени вероятно ще бъдат запазена марка за "белите якички" (чиновниците). Новите участници на пазара на труда и по-слабо образованите ще се сблъскат с проблеми заради икономии след Ковид-19.
"Според мен би било заблуда да мислим, че ще се върнем там, където бяхме преди", каза на форума "Ройтерс некст" (Reuters Next) управителят на филипинската централн банка Бенджамин Диокно. "Вече се бяхме насочили към дигитални, безконтактни, индустрии . . . Това ще определи новото нормално", добави той.
Пандемията, която по данни на Ройтерс досега е заразила поне 90,5 милиона души и е отнела живота на около 1,9 милиона души на планената (към 12 януари), хвърли в тревога сектори и работници по целия свят.
Хотелиерството и туризмът са сред най-силно засегнатите от строгите правила за социално дистанциране и забраните за пътуване, докато секторите, които подкрепят икономиката на надомната работа, увеличават персонала си макар често той да е нископлатен.
"Шофиране, складиране, строителство - те всъщност са по-напред в сравнение с миналата година", коментира в интервю на форума Крис Хайамс, главен изпълнителен директор на глобалния уебсайт за обяви за работа Индийд (Indeed).
Хайамс разказа, че според данните от изминалата година офис служителите, които преди пандемията обикновено са заливали сайта в понеделник сутрин, търсейки промяна в работата, сега са по-заинтересовани от стабилност в трудовия си живот.
"През първите шест месеца на пандемията видяхме, че служителите са много по-малко склонни да търсят нещо ново", каза той и добави, че тези кадри вече са свикнали с надомната работа и преди всичко искат силно да запазят подобна гъвкавост.
И макар по думите му вече да има признаци, че някои сектори са готови да позволят до 70 процента от персонала им да работи дистанционно през цялото време, такива предимства често биха били запазени за по-образованите служители тип чиновници.
"Според нас равенството и приобщаването ще бъдат следващата граница", предупреди той.
Специалистите очакват пандемията да промени коренно и начина на работа на мениджърите - не на последно място, защото сегашната несигурност означава, че те трябва да останат отворени за промяна.
Главният изпълнителен директор вече не е задължен да дава всички отговори, посочва Лора Сторм, основател на Регенераторс (Regenerators) - сдружение, създадено, за да стимулира новаторското мислене за продукти, услуги и организации. "Ролята на главния изпълнителен директор е да бъде главен екосистемен директор или посредник", допълва тя.

Ройтерс/ БТА

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ