Договорната теория донесе Нобел за икономика на двама учени

Договорната теория донесе Нобел за икономика на двама учени

Американецът Оливър Харт и финландецът Бенгт Холмстрьом спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2016 година за приноса си към договорната теория. Двамата разработват методи за балансиране на нуждите и изискванията на хора или организации, сключващи договор.

Харт работи основно върху ролята на правата на собственост в икономиката и изследва корпоративната структура. Той развива теорията за „непълния договор”, която разглежда ролята на правото на вземане на решения при сключването на договор.

Хагстрьом, който преподава в Масачузетския технологичен институт работи в сферата на стимулите за сключване на договор между двете страни и ролята, която тя може да играе в рамките на компании с проблеми по ликвидността и финансовите кризи.

„Теориите, развити от Харт и Холмстрьом, са невероятно важни за разбирането на вида договори, които използваме във всекидневния живот, като застрахователни и трудови договори”, посочват от Нобеловия комитет.

„Новите теоретични инструменти, създадени от Харт и Холмстрьом, са ценни за разбирането на договорите и институциите в реалния живот, както и потенциалните уловки в оформянето на договора. Например, договорната теория може да се използва, за да се анализира възнаграждението на главните изпълнителни директори, основано на постиженията им в работата, или пък застрахователните разноски на лицата”, се казва още в изявлението.

Наградата за икономика е единствената, която не е включена в завещанието на шведския индустриалец и филантроп и е учредена едва през 1968 г. от шведската централна банка в памет на Алфред Нобел.

Нобеловата награда за икономика или по-точно Наградата за икономически науки се отпуска от Шведската централна банка (Риксбанк) в памет на Нобел. Тя е най-престижната в света награда за принос в областта на икономиката и се връчва всяка година от Шведската кралска академия на науките.

Паричната част от наградата е 8 млн. швейцарски крони (930 хил.  долара).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ