Джак Дорси: Twitter имаше пръст в щурма на Капитолия

Джак Дорси: Twitter имаше пръст в щурма на Капитолия

Twitter е изиграл роля в щурма на Капитолия на 6 януари. Това обяви в изслушване пред Конгреса на САЩ основателят на социалната мрежа, Джак Дорси.

Неговият отговор дойде след въпрос на демократа от Пенсилвания, Майк Дойл, който притисна изпълнителните директори на Facebook, Google и Twitter да отговорят с „да“ или „не“ дали техните платформи са допринесли за разпространението на дезинформация и планирането на атаката, предаде „Ню Йорк Таймс“.

И докато Сундар Пичай и Марк Зукърбърг не отговориха еднозначно, Дорси го направи. „Да. Но трябва да имате предвид и по-широката екосистема. Не става дума само за технологичните системи, които използваме“, каза той.

Преди поддръжниците на бившия американски президент Доналд Тръмп да нахлуят в сградата на Конгреса в началото на годината, в социалните медии вървяха масови дискусии за резултатите от изборите на 3 ноември. Преобладаваше информацията, че изборите са откраднати от Тръмп, разпространяваха се и конспиративни теории.

След атаката Facebook и Twitter блокираха профилите на държавния глава, а действията им подсказаха, че виждат риск от това по-голямо насилие да бъде подбудено посредством техните сайтове.

Демократката Ян Шаковски от щата Илинойс попита Зукърбърг съгласен ли е с изказване на главния оперативен директор на Facebook, Шерил Сандбърг, направено малко след щурма. През януари в интервю за „Ройтерс“ тя заяви, че планирането на атаката „до голяма степен е било организирано“ в други социални медии.

„Разбира се, имаше съдържание в нашите услуги. От тази гледна точка мисля, че има още работа, която трябва да свършим“, каза тя.

Междувременно, докато течеше изслушването, Дорси публикува анкета в профила си в Twitter с въпросителен знак и възможните отговори „да“ или „не“.

Това не остана незабелязано от конгресмените. „Господин Дорси, кое печели, „да“ или „не“, в анкетата на профила ви в Twitter“, попита демократката Катлийн Райс, на което получи отговор, че към момента печели „да“. „Мултифункционалността Ви е доста впечатляваща“, добави Райс.

 

 

Строгият надзор и Раздел 230

Технологичните платформи са изправени пред по-строго наблюдение през последните месеци. Изслушването им пред Конгреса е първото след атаката на Капитолия и оттеглянето на Доналд Тръмп от президентския пост. Във встъпителната си реч Марк Зукърбърг отхвърли отговорността за инцидента и възложи вината на Тръмп и „политическата и медийната среда“.

За Пичай разпространението на невярна информация онлайн представлява „голямо предизвикателство без лесни отговори“. Според него регулациите трябва да играят роля в „установяването на вредите и подобряването на отчетността“.

Шефовете на Facebook, Google и Twitter не успяха да се споразумеят как да бъде коригирана и дали въобще има нужда от поправка Раздел 230, който предпазва онлайн платформи като техните от съдебни искове за публикациите на потребители. Тримата се съгласиха единствено с едно – това е основополагащ закон в интернет. По-рано законодателите заплашиха да премахнат тази защита на отговорността.

Зукърбърг поясни, че правилата трябва да бъдат различни за по-малките социални мрежи поради „конкуренция“. Сундар Пичай обясни, че промените в Раздел 230 биха имали неволни последици за увреждане на свободното изразяване. Джак Дорси отбеляза, че подкрепя по-голяма прозрачност и отчетност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ