Египет склони да освободи злополучния Ever Given
Египет ще освободи контейнеровоза Ever Given, който през месец март блокира Суецкия канал, след като страната е договорила споразумение за обезщетение със собственици и застрахователи на кораба, предаде Би Би Си.
Задържаният от египетските власти мегатанкер ще бъде освободен на 7 юли. Двете заинтересовани страни не споделиха подробности по споразумението, но по-рано Египет поиска компенсация в размер от 550 млн. долара, която включва операцията по освобождаването на кораба, разходите за блокирания трафик и загубените заради инцидента транзитни такси.
Припомняме, че 400-метровият контейнеровоз закъса в Суецкия канал на 23 март и бе преместен след сложна и продължителна операция шест дни по-късно. Инцидентът парализира глобалната търговия, като стотици кораби трябваше да изчакат преместването на Ever Given, за да преминат през Суецкия канал, който свързва Средиземно море с Червено море и осигурява най-късата морска връзка между Азия и Европа.
Компанията UK Club, която е застраховала собственика на кораба - Shoei Kisen за отговорности, касаещи трети страни, включително щети, причинени на инфраструктура или искове за възпрепятстване на дейностите, съобщи, че е договорено „официално решение“ с Оператора на Суецкия канал (Suez Canal Authority -SCA) относно компенсацията за инцидента.
От SCA заявиха, че освобождаването на кораба ще се състои в сряда и че хората ще могат да наблюдават излизането му от канала.
Първоначално от SCA поискаха обезщетение от 916 млн. долара, от които 300 млн. долара бяха за щети по репутацията. От UK Club отхвърлиха искането, определяйки сумата като „изключително висока“ и „до голяма степен несъстоятелна“.
SCA понижи исканата сума на 550 млн. долара, докато според източници на Би Би Си застрахователната фирма е предложила 150 млн. долара. Сумата по постигнатото споразумение все още не е ясна.
Стойността на стоките в превозваните от Ever Given 18 000 контейнера се оценява на 775 млн. долара. Те включват продукти на големи международни компании като китайския производител на персонални компютри Lenovo и шведския мебелен гигант IKEA, както и такива на по-малки фирми като базираната в Обединеното кралство компания за облекло Snuggy и производителя на велосипеди Pearson 1860.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.