Ердоган отрече обвинения за източени 128 млрд. долара от централната банка
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган отхвърли твърденията за липсващи 128 милиарда долара в резервите в чуждестранна валута на турската централна банка, съобщи Анадолската агенция, цитирана от БТА.
Опозиционни партии и икономисти критикуваха правителството за източване на резервите на централната банка, с цел да бъде поддържано ниско обменното ниво на щатския долар спрямо турската лира по време на мандата като финансов министър на Берат Албайрак, зет на президента, пише сайтът Бианет.
Според изчисления 128,3 милиарда долара е сумата, която е била продадена от държавни банки, за да бъде подкрепена турската лира на финансовите пазари. Тази нестандартна практика, както се твърди, е започнала около местните избори през 2019 г. и се е засилила през 2020 г. на фона на пандемията. Въпросът "Къде са 128-те милиарда долара?" се превърна в лозунг на опозицията и в популярен тренд в Туитър.
"Нито числото /128 милиарда долара/ е правилно, нито придаваният смисъл на това число, нито кампанията, която се води въз основа на това число. Всичко, от начало до край, е невярно, от начало до край е невежество", коментира днес президентът на заседание на парламентарната група на своята Партия на справедливостта и развитието /ПСР/.
Ердоган обвини опозицията, че разпространява "тази лъжа", макар да знае, че твърденията не отговарят на истината.
Надпис "Къде са 128-те милиарда долара?" се появи наскоро и върху билборди край Истанбул, но по-късно те бяха свалени от полицията, както се вижда на видеозаписи, разпространени от опозиционната Народнорепубликанска партия /НРП/.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Недостигът на чипове заради ИИ удря евтините смартфони и задълбочава дигиталното разделение
Икономика |Нов компютърен чип може най-сетне да издържи на адските условия на Венера
Любопитно |Илияна Йотова: Гласувах за работещо Народно събрание и силно правителство
Политика |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Цените на едро пак тръгнаха нагоре: лукът скочи с над 33%
Икономика |Coca-Cola още доминира при поръчките на напитки във веригите за бързо хранене
Маркетинг |На днешната дата, 19 април. Рождениците днес
На днешната дата |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.