ЕС и Индия си обещаха партньорство

ЕС и Индия си обещаха партньорство

ЕС и Индия си обещаха партньорство

Европейският съюз и Индия ще засилят партньорството си и ще задълбочат двустранното сътрудничество. Приоритетите в двустранните отношения ще бъдат поддържането на глобалния ред, икономическото възстановяване, борбата с изменението на климата и цифровия преход. Те бяха потвърдени при посещението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Ню Делхи, което приключи вчера. По време на двудневната визита тя се срещна с президента на Индия Рам Нат Ковинд и с премиера Нарендра Моди.

ЕС и Индия ще създадат съвместен съвет за търговия и технологии, който ще решава ключови търговски, икономически и технологични предизвикателства, и ще работи за сътрудничеството в тези области. Преговорите по три ключови споразумения – за свободна търговия, за защита на инвестициите и за географските наименования, ще бъдат подновени, като първият кръг от преговори е през юни.

„ Днес предприемаме стъпки за задълбочаване на стратегическите си връзки с Индия – по отношение на търговията, надеждните технологии и сигурността, особено по отношение на предизвикателствата, породени от конкурентни модели на управление. Това  ще ни помогне да диверсифицираме и подсигурим нашите вериги за доставки, да увеличим икономическите възможности за нашия бизнес и да донесем значителни ползи за нашите граждани “, отбеляза фон дер Лайен.

Индия е ключов стратегически партньор на ЕС, който е третият по големина търговски партньор за страната и втората по големина експортна дестинация. Освен това е един от най-големите инвеститори в Индия.

Председателят на ЕК предложи засилване на сътрудничеството за постигане на амбициозни цели за декарбонизация, с по-интензивни съвместни усилия в областта на слънчевата енергия и по-специално сътрудничество за зеления водород. Тя централата на Международния слънчев алианс, една от водещите инициативи за борба с изменението на климата на Индия.

Фон дер Лайен участва в тазгодишното издание на геополитическата конференция  Raisina Dialogue , където тя се спря на текущото развитие на събитията след пандемията COVID-19, чистата енергия и цифровите преходи, Китай и на руската агресия срещу Украйна и неговото глобално въздействие. „Резултатът от войната на Путин не само ще определи бъдещето на Европа, но и ще засегне дълбоко Индо-Тихоокеанския регион и останалия свят. За региона е също толкова важно, колкото и за Европа, да се спазват границите. И че сферите на влияние са отхвърлени. Искаме положителна визия за мирен и проспериращ Индо-Тихоокеански регион”, подчерта тя във встъпителната си реч на форума.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ