Френското обществено мнение е разделено за "жълтите жилетки"
Общественото мнение във Франция е разделено по въпроса за протестите на "жълтите жилетки", пише в. "Депеш дю миди". Само половината французи (52)% искат продължаване на протестните акции, в сравнение с 65% преди един месец, показва цитирано от вестника проучване на института Одокса.
Подобен спад се обяснява поне частично с насилствените прояви при протестите. Кадрите, на които бившият боксьор Кристоф Детингер нанася юмручни удари и ритници на двама жандармеристи, заснети миналата събота в Париж, само помогнаха общественото мнение да започне да оттегля подкрепата си за движението, подчертава изданието.
"Всички участници в конфликта са смятани за виновни за насилието при протестите", заявява пред вестника Гаел Слиман, президент на института Одокса. "70% обвиняват правителството, 65% - и опозицията, но 63% вече обвиняват, за първи път, самите "жълти жилетки", които досега общественото мнение щадеше, уточнява експертът.
След кампанията за набиране на средства в полза на Детингер в интернет - платформата "Леечи" беше организирана и контра-кампанияа набиране на средства за над 1000-та полицаи, пострадали при протестите. Във френските социални мрежи обаче се носят слухове за измами, пише в. "Фигаро". Интернет потребители смятат, че обещаните средства се раздуват изкуствено чрез използване на "интернет бот". Някои потребители посочиха, че обещаните средства са нараснали от близо 630 000 евро до около 850 000 евро в обикновено нискоактивния интервал от 2 до 6 през нощта. Други посочиха, че много от над 40 000-те имена се повтарят, предаде БТА.
Френският в. "Паризиен" цитира обяснението на създателя на контракампанията Рено Мюзелие, регионален президент на региона Прованс-Алпи-Лазурен бряг. Той признава, че е бил крайно учуден от високата активност през нощните часове и е изпратил в централата на "Леечи" свой сътрудник, който да изясни въпроса. Според платформата нарастването на сумата през нощта се дължи на високата активност, довела до забавяния, които са били разчистени през нощта.
Тези аргументи обаче не убедиха всички, отбелязва френското издание. Скептици, смятащи, че кампанията е била манипулирана, посочват, че някои коментари се появяват по два и дори по три пъти, което може да бъде знак за дейността на автоматизиран "бот". Освен това сутринта сайтът е активирал защита срещу хакери, посочват те.
Главният директор на "Леечи" Бенжамен Бианше обаче заявява, че кампанията за събиране на средства не е била засегната нито от ботове, нито от други измами. И независимо откъде идват, парите наистина съществуват и предстои да бъдат предадени на ранените служители на реда чрез организацията за взаимопомощ на националната полиция, отбелязва в. "Паризиен".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.