Германия ще бъде ядрото на новите европейски военни сили
Германският министър на отбраната Кристин Ламбрехт гарантира, че правителството на Германия ще финансира една четвърт от новия пакет за военна помощ на ЕС за Украйна, на стойност 500 милиона евро. Освен това той предложи на европейските си колеги Германия да бъде сърцето на новите европейски военни сили, които трябва да заработят най-късно до 2025 г., предава abc.es.
Многонационалната формация, съставена от до 5000 войници, ще формира част от военното ядро на нова отбранителна концепция, известна като "Стратегически компас". Съобщението предизвика вълнение в берлинското министерство, където никой не знаеше нищо за този принос, а също и в германската армия, чиито генерали останаха еднакво изненадани.
Някои от тях намекваха в последните часове, че Германия не разполага с обещаните средства и от министерството уточниха, че Ламбрехт не говори за предоставяне на 5000 войници, а че германският принос ще бъде между 1500 и 2000 войници.
Освен сухопътни войски, новите сили трябва да включват и въздушни и военноморски сили, ако е необходимо. Става дума за наличието на различни "модули", които могат да се комбинират помежду си, но там изглежда ясно, че Германия няма да може да разпределя оръжия, предвид положението си. Ламбрехт дори призна, че нови оръжейни доставки за Украйна, ако трябва да се осъществят, няма да идват от армейските арсенали, тъй като няма наличен инвентар, а ще трябва да бъдат поръчани от фабриката.
В преговорите с Либералите и Зелените за формиране на сегашната правителствена "коалиция на светофара", нито една партия не кандидатства за позицията и SPD на Олаф Шолц я пое по подразбиране. Но войната в Украйна неочаквано постави министър Ламбрехт, който идва от правната сфера, във влиятелна позиция. Те изсипаха 100 млрд. евро извънреден бюджет, с какъвто никой не е разполагал преди няколко седмици: проектът преди войната беше и без това оскъдният военен бюджет да бъде намален от 1,49% на 1,27% от БВП, пише изданието.
Военните анализатори посочват спешността на замяната на старите бомбардировачи Tornado с изтребители F35 и с бъдещите изтребители FCAS, които Германия разработва съвместно с Франция, но това ще бъде само първият от течовете, които ще бъдат отстранени. Бундесверът също се нуждае спешно от тежък транспортен хеликоптер и от модернизиране на зенитно-ракетната система Patriot. В немския списък за пазаруване се появяват и военни дронове и военни кораби, без да се споменава, че липсват големи количества боеприпаси, ботуши и униформи. Скоро в парламента дори беше споменато, че войниците, командировани в Литва, нямат подходящо бельо.
"Нуждаем се от самолети, които летят, кораби, които плават, и войници, които са оптимално оборудвани за своите мисии. Целта ни е през това десетилетие да имаме мощна и ефективна армия в Европа", обоснова разпределението на бюджета канцлерът Шолц.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.