Глобалният пакт на ООН за миграцията официално одобрен. България не гласува
Глобалният пакт на ООН за миграцията беше одобрен официално днес на междуправителствената конференция в Маракеш, Мароко, с участието на около 150 страни, предаде Франс прес.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова "да не се поддаваме на страха, нито на фалшивите информации" за миграцията. В реч при откриването на дебатите той порица множеството лъжи за пакта, предизвикал критиките на националистите и на поддръжниците на затварянето на границите.
Споразумението цели да засили международното сътрудничество за "сигурна, редовна и законна" миграция. Предстои то да бъде одобрено от Общото събрание на ООН на 19 декември, предава БТА.
Очакваше се конференцията в Маракеш да бъде чисто формален етап в този процес, но предвид страстите, които предизвика пактът, петнайсетина държави обявиха, че се оттеглят или замразяват своето решение, отбелязва Франс прес.
Близо 160 от 193-те страни членки на ООН присъстват в Маракеш. Стотина са представени на равнище държавни или правителствени ръководители или министри.
България не изпрати свои представители на конференцията в Маракеш, след като по-рано миналата седмица Министерския съвет реши, че страната ни няма да се присъедини към пакта.
Правителството също така взе решение при последващо гласуване на резолюция в Общото събрание на ООН за утвърждаване на вече приетия пакт Постоянният представител на Република България в ООН да гласува с „въздържал се“.
Специалния представител на ООН за миграцията Луиз Арбър обаче постави България в групата Естония, Италия, Израел, Словения и Швейцария като страни, които все още са "ангажирани с по-нататъшни вътрешни обсъждания" по споразумението.
Германският канцлер Ангела Меркел оцени пакта като "крайъгълен камък" в разработването на многостранен подход по въпроса, предаде ДПА.
В изказването си на конференцията в мароканския град Маракеш Меркел заяви, че споразумението е голяма стъпка в битката срещу трафикантите на хора. Миграцията е нормално явление и "когато е законна, е нещо добро", подчерта тя.
Меркел определи икономическата миграция като нещо, от което държави като Германия могат да извлекат полза. Отделни страни не могат да се справят със световната миграция, а само международната общност като едно цяло е способна да го направи, предупреди тя.
Глобалният пакт за миграцията е необвързващ. Той съдържа принципи - защита на правата на човека, на децата, признаване на националния суверенитет - и излиза с предложения в помощ на страните, които се сблъскват с миграцията. Те включват обмен на опит и информация, както и интегриране на мигрантите. Пактът забранява произволното задържане на мигранти и разрешава арестите само в краен случай, посочва Франс прес.
Защитниците на правата на човека смятат текста за недостатъчен, особено по отношение на достъпа на мигрантите до хуманитарна помощ и основни услуги. Според противниците обаче пактът насърчава неконтролираните миграционни потоци.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.