Градът на шпионите

Градът на шпионите

Този град не съществува на нито една карта в света. На 40 км от Вашингтон, за него има специална отбивка от автомагистралата с надпис „Само за служители на НСА“. Външни хора нямат работа тук.

Известният като Крипто Сити град е централата на шпионажа на САЩ, на може би най-тайната от всички тайни служби – Агенцията за национална сигурност (НСА). Това военно разузнаване, най-голямото и финансово най-добре осигурено, следи всички възможни електронни комуникации на планетата.

НСА шпионира хора и компании, 

слуша телефонните им разговори, копира имейлите им, не пропуска нищо важно в Twitter и социалните мрежи. В обсега й са личности и фирми по целия свят. 120 хил. военни и цивилни работят за нея по всички кътчета на планетата.

„НСА е един от най-големите крадци на информация на планетата“, категорични са експерти. Но за нея се знае изключително малко. Един от псевдонимите на НСА (на англ. NSA – National Security Agency) е No Such Agency (“Няма такава агенция“).

Джеймс Бамфорд е човекът, опитал се да навлезе най-навътре в тайните й. Пише за тях в четири книги. Но централата й продължава да е толкова секретна и митична, колкото преди десетилетия.

„Крипто Сити е защитен от външни хора с

лабиринт от огради от бодлива тел, масивни каменни блокове, разположени един до друг, детектори за движение, циментови бариери. Ако се засече опасност, моментално се появяват групи, облечени в черни униформи, със специални каски и богат асортимент от оръжия, вкл. 9-мм „Колт”. Познати са като Мъжете в черно. Наблюдателни камери, въоръжени полицейски патрули и ярки жълти сигнали предупреждават: „Не правете никакви снимки”, описва Бамфорд подстъпите към централата.

Милиони данни се събират и обработват в Крипто Сити. Там живеят 32 хил. души.

Само паркингите заемат площ от 1,3 кв. км, паркоместата са 18 хиляди. Улиците са с обща дължина 50 км и носят имената на бивши и заслужили служители на агенцията. Работните офиси се простират на над 2 млн. кв.м площ, или за да си го представим по-добре - 5 км на 400 м. В приличащите на бункер здания се намират най-бързите компютри, които светът познава.

„В града времето се измерва във фемтосекунди - една милионна част от една милиардна част на секундата, а учените в пълна секретност разработват компютри, способни да достигнат скорост от един септилион – 1 с 24 нули, операции в секунда“, пише Бамфорд.

Целия материал можете да прочетете на Obekti.bg - едно издание, посветено на науката, технологиите, земята, космоса и човека.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ