Грузия ще емитира еврооблигации за първи път от 10 години

ЕС

За първи път от 10 години насам грузинското правителство подаде заявление до Лондонската фондова борса за пласиране на еврооблигации в размер на 500 милиона долара. Това съобщи пресслужбата на финансовото министерство на Грузия, цитирано от ТАСС.

Министерството на финансите на Грузия, заедно с международни и местни инвестиционни банки (JP Morgan, Goldman Sachs, ICBC Standart, TBC Capital и Galf & Taggart), юридически съветници (Backer & McKenzie и BLC) и международен фискален агент (Citi) са завършили подготвителния етап за пускането на еврооблигации на Лондонската фондова борса, се казва в изявлението.

Грузия последно емитира облигации през 2011 г. в продължение на 10 години. По това време на Лондонската фондова борса също бяха пуснати еврооблигации на стойност 500 млн. долара. Както отбеляза по-рано през март министър-председателят на Грузия Иракли Гарибашвили, пускането на еврооблигации е необходимо за ефективното управление на външния дълг.

През ноември 2020 г. парламентът на Грузия одобри бюджета за 2021 г., според който тази година общият дълг ще се увеличи с 5,3 милиарда лари (над 1,5 милиарда долара) и ще възлезе на повече от 32 милиарда лари (около 10 милиарда долара - 60,1 % от БВП). Правителството многократно е заявявало, че увеличаването на дълга е свързано с увеличени разходи във връзка с преодоляването на последиците от коронавирусната пандемия.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
От ЕЦБ предупреждават, че климатичната криза представлява нарастваща заплаха за „основната финансова стабилност“
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
9 идеи за безплатна реклама