Изпълнителните директори в САЩ вече печелят средно 320 пъти повече от служителите си

Изпълнителните директори в САЩ вече печелят средно 320 пъти повече от служителите си

Изпълнителните директори в САЩ вече печелят средно 320 пъти повече от служителите си

Изпълнителните директори на компаниите в САЩ печелят 320 пъти повече от обикновените служители. Шефовете на 350-те водещи американски компании получават средно по 21 млн. долара годишно, докато средната годишна заплата на техните служители е около 67 000 долара. Заплащането на шефовете се е повишило с 14% само в рамките на последната една година и с цели 1167% от 1978 г. насам. Това показва анализ на Института за икономическа политика (EPI), който използва данни до края на 2019 г., предаде Fast Company.

Докладът показва как през последните години е растяла разликата в заплащането. През 1965 г. съотношението е било 21 към 1, през 1989 г. вече е 61 към 1 и днес 320 към 1.

Една от основните причини за големия изпреварващ ръст е силното представяне на фондовия пазар. В годишното заплащане на изпълнителните директори анализаторите са прибавили и собствеността им в компанията под формата на поскъпващи акции. Най-голямо е съотношението в заплащането именно през 2000 г., когато пазарът достигна пик преди „дот ком“ балона. Тогава шефовете са били 393 пъти по-добре заплатени от обикновените служители на компаниите. Цифрата за 2019 г. е най-високата от 2000 г. насам, но не и по-голяма от нея. Другият основен фактор са комитетите по формиране на бонуси в големите корпорации. Те гласуват сериозни допълнителни финансови стимули за изпълнителните директори, за да са сигурни, че управителят няма да бъдат „откраднат“ от някой конкурент.

Анализът също така разглежда с колко повече изпълнителните директори получават в сравнение с най-високоплатения дял от 0,1% от служителите. Изследването показва, че директорите вземат средно шест пъти повече от тях, което ги поставя в „напълно различна вселена“ в сравнение с всеки друг работник в компаниите, не само в сравнение с обикновените "пчелички", заключва документът.

В края анализът посочва, че процесът на разтварящата се ножица едва ли може да се ограничи от някакви промени в корпоративното управление. Според авторите му трябва да се наблегне на правилното данъчно облагане на приходите от акции и от допълнителни финансови стимули.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ