Кафето също е застрашено от изменението на климата
Кафето се превърна в повсеместна основна напитка по целия свят. Пием го у дома, в офиса, кафенета и ресторанти. Бразилия е най-големият производител и доставчик на кафе в света, тъй като е изнесла 11 милиона торби (60 килограма) от това ароматно зърно през първото тримесечие на 2021 г., което е с 10% повече в сравнение със същия период на предходната година. Но над хоризонта на кафето се очертава заплаха: тя ще бъде допълнителна жертва на последиците от изменението на климата, пише elconfidencial.com.
Как влияят климатичните промени върху кафето? Всички растения имат специфичен температурен диапазон, през който могат да процъфтяват. И точно в повишаването на температурите глобалното затопляне заплашва тези, където обхватът им е доста тесен, особено ако става въпрос за определени видове, които отнемат години, за да дадат плод. Изследователите искаха да се задълбочат в това какви биха били ефектите от живота в по-топъл свят за основните производители на кафе в Колумбия (като цяло е третият по големина производител на кафе в света) и Етиопия (първи производител на кафе в Африка и място на произход на сорта "Арабика").
Оказва се, че с повишаване на температурите ще бъде все по-трудно да се отглежда хубаво кафе. Проучванията показват, че до 2050 г. около половината от земята, използвана за висококачествено кафе, ще бъде непродуктивна. Подобно на много други култури и ресурси, производството на кафе е намаляло поради температурни промени, по-дълги засушавания и увеличена инвазия на вредители.
"Областта, подходяща за висококачествени специализирани кафета, които се оценяват заради своите цветни, плодови и пикантни нотки, вероятно ще се свие, ако климатичните промени продължат без контрол", обяснява Абел Чемура от Института за изследване на въздействието върху климата в Потсдам за списание "Scientific Reports", което публикува проучването.
Например в Етиопия сортът Yirgacheffe може да загуби 40% от нарастващия си диапазон, ако температурите се запазят при сегашните си темпове. В допълнение, други отличителни сортове кафе като Genika (от района на Bench Maji), етиопския Harar или етиопския Sidamo, ще видят, че кафената череша ще узрява много по-бързо от зърното, което ще доведе до по-ниско качество на кафето. Това е проблем не само за тези, които ценят финия вкус на качественото кафе, но и за самите производители, които зависят от цените. В момента има над 125 милиона души, които работят и живеят от производството на кафе на планетата.
Какви са алтернативите, които имаме? Може би едно кафено растение, което е малко "забравено" и има способността да расте в условия, много по-топли от традиционните кафени растения, може да послужи като опция. Това е Stenophylla, рядко диво кафе от Западна Африка с аромат на арабика. То изисква повече топлина, за да даде плод и освен това има страхотен вкус.
И все пак може да има начини да се спре тази тенденция. „Тъй като различните видове кафета са силно повлияни от различни местни климатични, пространствени и свързани с почвата фактори, необходими са мерки, които са адаптирани към всеки конкретен регион“, пояснява Кристоф Горнот, съавтор на изследването.
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.