Киев се съживява

Manager News

Неспокойствието остава, но хората се връщат в украинската столица, пишат в своя статия The New York Times.  На 25 февруари, ден след руската инвазия в Украйна, Коля Рибитва напуска Киев заедно с баба си и по-малката си сестра. Брат му и родителите му остават.

„Решението беше взето за минути, беше едно от най-трудните в живота, но всички разбирахме, че войната не предоставя лесни решения.“, казва той.

Тогава 24-годишният Рибитва е осъзнавал, че може и никога да не се върне. Но преди две седмици го е направил. Завърнал се е точно когато украинските сили са минали в контраатака, довела до пълно отстъпление на руските войски. След месец на артилерийски обстрел, който унищожи сгради и принуди жителите на Киев да се крият в метрото, усещането за относително спокойствие се възтановява, а хората като Костя Рибитва започват да се връщат в домовете си.

В серия от съобщения той споделя: „Усещането е странно. Трудно за обяснение. Не е просто къща. Това е символ. И, разбира се, исках да прегърна семейството ми и приятелите си.“

Тази седмица в Киев хората, вместо да се крият в метрото, пътуваха с него. Всички линии работят, но не всички спирки са отворени. Около 150 автобуса и 30 трамвая също отново се движат. Градският съвет докладва, че повече от 500 бизнеса са отворили наново през последната седмица. Училищата са започнали онлайн уроци за учениците, включително тези в западна Украйна и навсякъде в Европа.

Все още има контролни пунктове и барикади на някои улици, а чувалите с пясък са част от градския пейзаж. Но има и огромни колони от коли по магистралите към града, обратното на първите дни на войната, когато десетки хиляди бягаха, а задръстванията „запушиха“ пътищата извън столицата.

Въпреки че много жители се евакуираха от Киев, други отказаха да го напуснат. Според властите на столицата, поне половината от около 3 милионното население на Киев са останали.

Както семейството на Коля Рибитва, голям брой от тези, които са останали са се присъединили към доброволците – толкова важна част от украинската защита, че Олександър Данилюк, бивш секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана, ги нарече „четвъртото крило на армията“.

Доброволците, много от които не се занимавали с военно дело, са организирали система за медицинска евакуация от бойното поле и са устроили полеви кухни, за да хранят войниците.

„Доброволците са още една сила във войната,“ казва Данилюк.  "Без тях щяхме да имаме наполовина по-малък капацитет за битки. Те вършат феноменална работа, като понякога рискуват животите си. Гордея се с това.“, добавя той.

Местният бизнес също започва да отваря наново като комбинира възвръщането към обичайните си дейности с подкрепа за армият. Яна Жадан, ресторантьор, отново отвори пицарията си „Bus Station“ миналия уикенд. Тя казва, че предоставят безплатни пици на военни и цивилни. 

„Виждам три основни цели в работата ни: да подкрепяме служителите на компанията, икономиката на града и препитанието чрез данъци, комунални плащания и доброволстване.“, споделя тя.

Жадан разказва, че главният готвач е приготвял безплатно храна през целия изминал месец, но връщането към традиционната бизнес дейност е била необходима, за да може да се продължи и да го прави. 

„Градът е жив – има деца по улиците, цветя на пазара, а жителите искат да са близо един до друг,“ добавя тя. „А храната помага за чувството на безопасност, поне за малко.“, разказва Яна Жадан.

Когато Коля Рибитва тръгва на запад с баба си и сестра си, той също върши доброволна работа, но скоро започва да чувства желание да се върне. Споделя, че чувствата са странни: „Изглежда, че се връщаш към нормалния живот, но осъзнаваш, че никога отново няма да е нормално.“ 

За самото си връщане разказва, че е истинска радост: „Когато видиш познатите улици не можеш да повярваш, че си тук. Усещането е странно, радостно и болезнено.“

Апартаментът му не е бил разрушен и всичко е било така, както са го оставили – одеала по земята в коридора, настолна игра, с която са се опитвали да се разсеят, и недоядена супа в кухнята. 

Рибитва казва, че връщането му го е изпълнило с „триумфално чувство“. „Разбираш, че е измамно,“ допълва той. „Победата е далеч, сигурността е чуплива, а в много части от страната нещата се влошават. Не се радваш, не можеш да се радваш, когато си спомняш какво се е случвало в предградията. Няма радост – само гняв и безразличие, безкрайна благодарност към всички, които участват, и че имаш място, на което да се върнеш. Гордост, че Киев е издържал.“ 
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 1 юли. Джулай Морнинг, Свети Врач
ChatGPT е свил с една трета свободните работни места за млади специалисти във Великобритания
Американският сайт Amazon загуби правото да продава новата конзола на Nintendo
Зеленски поиска от Германия повече системи за противовъздушна отбрана
Modernity Yellow Party - за жълтото като символ на свободата
Времето: Посрещаме юли с високи температури, но на места и с валежи
„Дългово робство“: Мъск отново разкритикува разходния законопроект на Тръмп
Алигаторски Алкатраз: Тръмп открива център за задържане на мигранти насред блата, пълни с едри влечуги