Китай най-сетне даде старт на търговията с вредни емисии

Китай най-сетне даде старт на търговията с вредни емисии

Китай стартира днес дългоочаквана платформа за търговия с квоти за вредни емисии, предаде АФП. Страната обяви, че има амбициите това да стане най-голямата платформа за търговия на подобни квоти в света, като хиляди китайски компании ще са принудени да плащат за вредното си въздействие над природата.

Това е сред първите стъпки на азиатската държава към постигането на целта за въглеродна неутралност до 2060 г. Китай заговори за стартирането  на платформата преди 10 години, но напредъкът беше бавен.

Първоначално на нея ще се включат 2225 производители главно от енергийния сектор, които са отговорни за около 1/7 от глобалните емисии на въглероден диоксид от горене на въглища. Те генерират 30% от 14-те млрд. тона вредни газове, отделени от китайски фирми през 2019 г.

В началото на днешната търговия в Шанхай 1 тон парников газ се котираше за 48 юана (около 7,40 долара), според информация на държавната агенция Синхуа. За сравнение в ЕС цената наскоро мина кота 50 евро на тон.  

По данни на американския мозъчен тръст Роудиъм груп (Rhodium Group) годишните емисии на газове с парников ефект в Китай напоследък надвишават емисиите на всички развити страни, взети заедно, припомня ДПА.
Стартираната търговия има за цел да помогне на втората по големина икономика в света да намали емисиите си и да постигне климатичните цели, определени от държавния и партиен лидер Си Цзинпин.

Той обеща, че Китай ще се стреми пикът на емисиите да бъде достигнат преди 2030 година и да се постигне въглеродна неутралност до 2060 година, пише БТА. В същото време целта на ЕС е да постигне пълна въглеродна неутралност до 2050-а година

Като част от новата програма компаниите ще получат квоти за емисии и ще могат да продават излишните си квоти на онези, на които им се налага да замърсяват повече.

Експерти обаче изтъкнаха, че квотите се разпределят изключително щедро, което първоначално създава малък стимул за намаляване на емисиите.
Китай иска да гарантира първо, че компаниите ще свикнат със системата и след това може да затегне квотите. Няколко градове и провинции вече започнаха търговия с емисии по пилотни проекти от 2013 година.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ