Китай планира да разшири програмата си за контрол на времето
Две години преди летните олимпийски игри през 2008 г. в Пекин китайските власти обявиха плановете си да използват технология за засяване на облаци за контрол на времето, пише South China Morning Post. Преди церемонията по откриването на игрите на 8 август 2008 г. в небето бяха изстреляни 1104 ракети със сребърен йодид, премахвайки заплахата от валежи над китайската столица.
След 12 години КНР планира активно да разшири програмата си за контрол на времето. Според плановете изкуствено предизвиканите дъждове и снеговалежи ще трябва да покрият площ от над 5,5 милиона км² - повече от площта на цяла Югоизточна Азия, взета заедно (4,5 милиона км²). На 2 декември Държавният съвет на Китайската народна република издаде директива относно мерките за „висококачествено развитие на проект за модификация на времето“.
Според документа програмата ще се използва за предотвратяване на прогнозирани природни бедствия като суша или градушка или извънредни ситуации като горски и степни пожари, както и в селскостопански региони и места, където средата трябва да бъде защитена или възстановена. Основната цел на Държавния съвет беше създаването на усъвършенствана „система за изменение на времето“ по отношение на операциите, технологиите и комуникациите до 2025 година. Процесът на влияние върху времето под формата на засяване или разпръскване на облаци е познато нещо за Китай, отбелязва изданието, а подобни технологии се използват широко и в САЩ, където са изобретени, Русия и Австралия.
Експерти от Националния тайвански университет написаха в проучване, публикувано в научното списание Geoforum през 2017 г., че „Китай по-често от всички в света да прибягва до държавни ресурси за стимулиране на валежите чрез технологии за модификация на времето“. Те предупредиха, че широкото разпространение на подобни програми може да доведе до конфликти между съседни държави, които ще се опитат да „откраднат“ дъжд една от друга.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.