Китай сложи "на пауза" работата с Руската академия на науките
Китайските партньори на Руската академия на науките (РАН) са „сложили на пауза“ сътрудничеството с академията, замразявайки развитието на обсъжданите по-рано проекти, каза днес президентът на РАН Александър Сергеев по време на Международната научно-практическа конференция „Дигитални международни отношения – 2022“, която се провежда в Московския държавен институт по международни отношения, съобщава ТАСС.
„Ако говорим за южните или източните направления, за съжаление, мога директно да кажа, че китайските ни колеги ги поставиха на пауза и през последния месец не успяхме да проведем сериозни разговори, макар че между нас беше изградено прекрасно сътрудничество с редовна комуникация“, заяви Сергеев.
Той добавя, че при всички положения (Русия б.р.) ще трябва да се върне към нормалното сътрудничество, в това число и в областта на науката. „Затова е много важно да се държим по такъв начин, така че самите ние да не се поддаваме на провокации, да не прекъсваме отношенията си и все пак да се опитаме да спасим всичко възможно.“
Александър Сергеев заяви, че Руската академия на науките ще продължи да комуникира с учените, които искат да сътрудничат. Но когато става въпрос за агенции и академии на науките от други страни, ситуацията е много сложна. Както самият той отбелязва: „положението никога не е било такова“.
Нашите колеги, ръководители на чуждите академии на науките, просто отказват да комуникираме.“ (…) Те казват, че „академията на науките също е организация, която се намира в политическото поле, че „на нас ни е много трудно да правим това, забранено ни е““, обяви Сергеев.
По неговите думи в момента отношенията между РАН и повечето от академиите на науките в другите страни са замразени, макар и досега да са си сътрудничили прекрасно. Сред тях са много важни партньори за РАН – Академията на науките на Германия „Леополдина“, Френската академия на науките и Националната академия на науките в САЩ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.