Косово забрани копаенето на криптовалута, за да пести ток
Правителството на Косово въведе вчера забрана на копаенето на криптовалута в опит да намали потреблението на електричество в момент, когато страната е изправена пред най-тежката енергийна криза от десетилетие заради недостиг на производството, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
"Всички правоналагащи органи ще спрат продукцията на тази дейност в сътрудничество с други институции, които ще идентифицират местата, където има производство на криптовалута", съобщи в изявление министърът на икономиката и енергетиката Артане Ризваноли.
Заради ниските цени на електроенергията в Косово през последните години много млади хора в страната се заеха с копаене на криптовалута. Изправени пред недостиг на производството от въглищните електроцентрали, властите бяха принудени миналия месец да въведат режим на тока. Европейските цени на газа скочиха с над 30% вчера, след като ниските доставки от Русия разпалиха отново опасения за енергийна криза с наближаването на по-студено време.
През декември Косово обяви извънредно положение за 60 дни, което ще позволи на правителството да отпуска повече пари за внос на енергия, да въведе режим на тока и други построги мерки.
Лице, занимаващо се с копаене на криптовалута, заяви за Ройтерс под условие на анонимност, че плаща около 170 евро месечно за електричество, а получава около 2400 евро месечно печалба от копаенето.
Страната с 1,8 милиона души сега внася над 40% от потребяваната енергия на фона на увеличено търсене през зимата, когато хората използват електроенергията основно за отопление, пише агенцията. Около 90% от енергийното производство на Косово идва от лигнитни въглища, които причиняват токсично замърсяване при изгарянето си. Официалните данни сочат, че Косово е на пето място в свето по запаси от лигнит с около 12-14 милиарда тона.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.