"Кратка, но остра" световна рецесия изглежда все по-неизбежна
Кратка, но остра глобална рецесия изглежда все по-неизбежна заради епидемията от COVID-19, съобщават инвеститори, цитирани от CNN.
Една от причините е появилият се силен страх на финансовите пазари. Йоахим Фелс, съветник по световната икономика в PIMCO каза, че вижда възможност за рецесия в САЩ и Европа през първата половина на годината, последвана от възстановяване през втората половина. Според него Япония е много вероятно вече да е в рецесия.
"Според нас най-лошото за икономиката ще дойде през следващите няколко месеца", каза Фелс.
Какво може да предизвика глобална рецесия?
Коронавирусът насърчава хората да стоят у дома и да избягват пътуванията. Въздушният транспорт вече търпи сериозни загуби, хотелските резервации рязко спадат, започват да опустяват и заведенията. В същото време спирането на фабриките в Китай и на други места, както и опасенията от по-големи смущения в други части на света, нарушиха сериозно веригите за доставки. Взривно развиващата се динамична картина притиска компаниите, които постоянно пускат предупреждения за това как вирусът ще удари печалбите им.
Колкото по-дълго траят ограниченията и колкото по-драматични са усилията за овладяване на епидемията, толкова по-дълбоки ще бъдат последиците за глобалната икономика. В момента ситуацията е крайно неясна и несигурна.
"Дължината и дълбочината на глобалното икономическо свиване зависи най-много от това дали здравните служители могат значително да забавят разпространението на вируса чрез увеличаване на тестовете, ограниченията на масовите събития и карантините на заразените хора, както и техните контакти", казва Ян Хациус, главен икономист в Goldman Sachs.
Китай, който беше най-засегнат от болестта, отчете спад на активността през февруари. Това е първото икономическо свиване за страната от 70-те години насам. Сам по себе, този факт по себе си прониза глобалната икономика.
Но тъй като броят на случаите в световен мащаб надвишава 100 000, а правителствата извън Китай обявяват все повече ограничения, икономистите започнаха да допускат по-сериозен удар по световната икономика и с всеки изминал ден вероятността за това все повече се увеличават.
Нийл Шеринг, главен икономист на групата в изследователската компания Capital Economics прогнозира, че най-лошият сценарий е "рязка, но вероятно кратка рецесия". Но, по думите му това може да се промени бързо.
"Докато вирусът се разпространява, има голям шанс този най-лош случай да стане най-вероятният сценарий", каза той.
Главният икономист на Morgan Stanley Четан Ая смята, че глобалният растеж ще претърпи "значителен шок" през първата половина на 2020 г.
Според банката ръстът на БВП ще се понижи до годишен темп от 2,3%, преди да се възстанови до 3,1% през следващите шест месеца, стимулиран от правителствата и централните банки.
Нищо като 2008 година
Добрата новина? Рецесията, породена от коронавируса, ще изглежда много по-различна от тази от финансовата криза през 2008 г., посочва Шеринг.
"Прогнозата е необичайно несигурна, но според нас на този етап това е най-вероятно това да е кратък, остър шок", каза Шеринг.
Но в бързо променяща се среда, която ще разчита до голяма степен на идващия отговор на политиката, е трудно да се каже със сигурност.
Централните банки също имат далеч по-малко боеприпаси, отколкото през 2008 г., което може да повлияе на темповете, с които икономиката се връща към нормална скорост. Лихвените проценти в Европа и Япония вече бяха отрицателни още преди коронавирусната заплаха. След като миналата седмица намали лихвените проценти с половин процент при спешна мярка, Федералният резерв на САЩ също е ограничено откъм мерки и решения за справяне.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.