Всеки втори руснак - в "квалификационна яма"
Почти 50% от работещите в Русия не отговарят на изискванията на работните си места, показва проучване на Boston Consulting Group (BCG), цитирано от vesti.ru. Икономистите нарекоха това явление „квалификационна яма“. В Русия, според изчисленията на BCG, загубите поради квалификационната яма могат да достигнат 0,6% от БВП в краткосрочен план. Ако не се предприемат активни мерки, насочени към намаляване на разликата в уменията, за да се балансира търсенето и предлагането на пазара на труда, загубите могат да се утроят до 1,8% от БВП.
Този проблем съществува и в други страни. Разликата в уменията нараства по време на пандемията поради различни промени - цифровизацията на икономиката се е увеличила, променили са се търсенето на онлайн услуги и структурата на потреблението. Намаляването на ефективното търсене на населението в Русия може да достигне от 2-3% до 9-12%, в зависимост от мащаба на кризата.
"Кризата може да се използва за глобално преосмисляне на начина, по който се развива обществото", казват икономистите. В Русия, по време на пандемията, пазарът на труда се промени драстично - търсенето на служители в сектора на услугите, включително кетъринг, спадна, но например търсенето на куриери и IT разработчици нарасна.
По данни на руското министерство на труда от 1 април до 1 декември 2020 г. са уволнени 12,1 милиона души, а са наети 12,2 милиона души.
Безработицата в Русия започна да расте през март - от 4,8% от общата работна сила. Според икономисти равнището на безработица може да остане на около 6% до края на следващата година. Безработицата в Русия през октомври 2020 г., както и през септември, възлиза на 6,3%, показват последните данни на Росстат.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.