Лекари без граници: В Мианмар са убити над 6700 души от август насам

Лекари без граници: В Мианмар са убити над 6700 души от август насам

Ужасяващо насилие е протекло в Мианмар от август насам и жертвите на убийства от местната власт са далеч повече, отколкото тя сочи - те са най-малко 6700 души, твърди международната организация със седалище в Женева Лекари без граници. 

Хуманитарна криза с глад и отчаяние се разви в Бангладеш, след като стотици хиляди мюсюлмански бежанци от етническото малцинство рохингя избягаха в страната от родината си Мианмар. Хората се струпаха в лагер в Бангладеш, за да избегнат насилие в родния си щат в Мианмар, разказа Би Би Си в материал.

Откакто в Мианмар възникна насилие срещу тях през август, 69% от убитите са ликвидирани чрез разстрел, 9% са изгорели до смърт в домовете си, 5% са пребити до смърт, твърди организацията. Данните за над 6700 убити се основават на проучвания сред бежанците в Бангпадеш. Според властите на Мианмар обаче загиналите в страната са около 400. Военните в Мианмар обвиняват за насилието в нея "терористи" и отричат да имат връзка с него.

Над 647 000 души от етническия произход на рохингя започнаха да бягат от Мианмар в Бангладеш от края на август насам. 

Проучването на Лекари без граници сочи, че най-малко 9000 рохинги са загинали в Мианмар между 25 август и 24 септември 2017 г. Най-тежките изчисления са, че над 730 от тях са били деца. 

До момента по света имаше множество репортажи от журналисти и изследователи за проблема, включително интервюта с бежанци в Бангладеш. В материалите се откриха груби погазвания на човешките права. Имаше медийни сведения за масово клане в село на име Тула Толи. 

Според информацията на Лекари без граници военната операция, водена от Мианмар, е толкова брутална, че може да бъде отнесена до Международния съд за престъпления срещу човечеството. 

Какво се случва между Мианмар и Бангладеш

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ