Лукашенко обеща да отстъпи някои от правомощията си, но не в близкото бъдеще
Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че конституцията на страната може да бъде „подобрена" и че някои от правомощията му могат да бъдат споделени, но не и в близко бъдеще, предаде "Ройтерс".
Лукашенко управлява с твърда ръка от 1994 г. насам, през което време той успя да внесе промени в конституцията, които му помогнаха да затвърди контрола си и да изтласка опозиционните сили от парламента.
В ежегодното си обръщение към депутатите от парламента Лукашенко коментира възможността да децентрализира някои от своите правомощия.
„Конституцията ще бъде подобрена. Животът се променя, а с него и ние. Да, лесно мога да прехвърля някои правомощия на други клонове на правителството“, каза Лукашенко, ден след като премиерът на Армения Серж Саркисян подаде оставка след масови протести в страната.
Държавният глава на Беларус каза, че е поискал от Kонституционния съд да подгови препоръки за промени в конституцията, но подчерта, че плановете засега остават само теоритични.
„Никога досега не съм мислил за референдум“, каза Лукашенко, визирайки общественото допитване, което е необходимо, за да влязат в сила евентуалните промени в конституцията.
В опит да подобри отношенията с ЕС и да намали зависимостта на Беларус от Русия, Лукашенко започна да се вслушва в призивите на западните страни за по-голяма толерантност към политическата опозиция в страната.
За целта президентът на Беларус помилва няколко политически затворници и позволи парламентарно представяне на опозиционните сили за първи път от 20 години насам. Западните наблюдатели оцениха изборите в Беларус от 2016 г. като „не напълно демократични“, но отчетоха значителен напредък в сравнение с предходните гласувания.
През 2017 г. Лукашенко бе принуден да отмени нов данък, с който щяха да бъдат облагани хората, който не работят на пълно работно време, след най-масовите протести в страната, който за първи път поставиха под заплаха неговото управление.
„Ако някой мисли, че ще променим конституцията и ще създадем условия за наш Майдан – това няма да стане“, заяви Лукашенко, визирайки антиправителствени протести в Украйна от 2013 и 2014 г.
„Дадох обещание и никога няма да го наруша, в противен случая ще стане като в Армения“, допълни той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.