Луксозен хотел или ад? Швеция дава 600 евро за затворник на ден

Луксозен хотел или ад? Швеция дава 600 евро за затворник на ден

Ще посетим Кумла (Kumla) - един от трите затвора с най-високо ниво на сигурност в Швеция. За да се озовете тук, трябва да сте осъдени на минимум четири години затвор. Средното време сред останалите около 400 обитатели, е седем години. Около 30 от тях имат доживотни или за-неопределено време присъди. Това не е нито детска градина, нито училище за момичета, нито забавачница. 

Делничните дни започват в осем часа. Половин час за душ и закуска. След това е време за работа, училище или лечение. Заниманията са задължителни, но зависят от това, което “клиентът” избере. Има избор от 13 различни занаята: дърводелство, пране и друга промишлена работа. За онези, които са избрали да учат има учители, които идват в учебните зали. Те правят индивидуална учебна програма за всеки приемник, предлагайки всичко от завършването на началното училище до академичното образование. За мигрантите има езиково обучение. Тези, които учат, са единствените, които могат да използват интернет. Но когато го правят клавиатурите им се управляват дистанционно от учител или "дарител на грижи". Лечението е за  наркомании или хора с психични проблеми. Което и занимание да изберете, заплатата е 1,50 евро на час. Парите се регистрират на лична сметка в "банката на затворите" и получавате дебитна карта, която може да се използва за покупки в затвора. Системата без пари в брой също означава, че търговията с наркотици е спаднала рязко. Трудно е да се купуват наркотици, когато нямате пари. Най-често срещаното нещо, което обитателите купуват, са телефонните карти.

Работният ден има 1 час почивка за обяд и завършва в четири часа, когато е време за вечеря. Принципът е на самоуправление с по една кухня във всеки коридор. Разполагат с бюджет малко над пет евро на човек на ден и сами си готвят и почистват. Хранителните продукти се доставят всеки петък. Има готварски курс веднъж седмично, с истински готвач, който винаги е пълен и много популярен. Единственото нещо, което се различава от обикновената кухня е, че използват пластмасови ножове и вилици и може би единственият истински кухненски нож е свързан към стената с метална тел. След вечеря имат свободно време. Може да се използва за фитнес или други спортове, компютърни игри или да се отиде в библиотеката. Библиотеката има над 6000 заглавия и на много различни езици. Можете също така да гледате телевизия в собствената си "стая" - десет канала и пет различни филма, които се променят всяка седмица. За тези, които са по-заинтересовани от духовните напътствия, Кумла има свой собствен манастир, където можете да намерите учител по йога. За мюсюлманите има молитвена стая. В осем часа вечер всички биват заключени в стаята си, и могат да четат или да гледат телевизия преди да заспят. През уикендите често има различни видове събития - театрални групи, музикални или литературни четения. За онези, които имат артистични амбиции, могат да станат част от "художествената група", която украсява стените на всички водостоци заедно с истински художник. 

И така, колко ли струва една от най-човешките затворнически системи в света? В затвора Кумла има 450 служители. Ако добавим лекарите, психолозите, преводачите, зъболекарите, терапевтите, оптиците и т.н., които идват редовно, разбираме, че това не е евтино. Ако добавим, че затворът Кумла е бил ремонтиран и обновен за 150 млн. евро през последните десет години, може би започваме да виждаме ясно картината. Колко струва на шведските данъкоплатци? За да се намалят разходите малко, затворите в Швеция вече имат споразумения с няколко държави в Европа, да изпращат  “у дома” някои от “наборниците”, преди те да са излежали цялото време. В затвор като Кумла има "гости" от 40 различни националности. "Най-бързо става в Скандинавия", казва директорът. Полша обикновено наема самолет веднъж годишно и прибира у дома своите затворници. В балтийските страни това отнема малко повече време и в балканските страни интересът да ги заведат вкъщи, просто не съществува.

Всеки “наборник” струва около 600 евро на ден. Това означава, че средният “клиент” в затвор като Кумла със средна седемгодишна присъда струва общо около 1,5 млн. евро. Според цифрите от преди 3 години, това е 200 пъти повече от това, което се харчи за един затворник в България. Тук е достатъчно с 6 лв. на ден и човек. И тези 6 лв. трябва да са достатъчни за всичко - храна, хигиенни продукти, почистване, отопление, дрехи, заплати, здравеопазване ... Ако броим всички страни в Европа, средната цена е малко над 100 евро. 200 лв. вместо 6?

И така, какво печели от това страна като Швеция? Какво биха могли да спечелят от този много човешки, но и много скъп подход? Защо трябва да учат разпространителите на наркотици да готвят? Защо да плащате за образованието на изнасилвачите? Защо да похарчите милиони за изследване на престъпно поведение и рехабилитация? Защо дори се грижите за насилници, грубияни и крадци? Защо се опитвате да ги спасите изобщо?

През 1999 г., преди голямата реформа на системата в Швеция, 42% от всички затворници, които бяха освободени след изтичане на отсъденото им време, отново се връщаха към престъпността. Почти половината от всички бивши затворници се озоваваха обратно в затвора до три години. Всичко това можеше да се види и разбере само като голям провал. Нещо трябва да се направи, но какво? Да ги заключим и да хвърлим ключа? Да ги пребиеш в полицейските участъци или да ги застреляш на място? Или може би обратното? Хората зад тази голяма реформа вярват в рехабилитацията, а не в наказанието. В човечността вместо в задържането. И разбира се, както винаги, те не го правят само, за да бъдат добри. Освен че престъпниците струват огромно количество пари, винаги има жертва на всяко престъпление. Хиляди и хиляди жертви, нуждаещи се от помощ, застрахователни компании, болници и медицински грижи. Освен личните страдания, травмите и болката на жертвите, големите разходи за едно общество. Нещо трябва да се направи. И беше направено.

През 2014 г. процентът на рецидиви и връщането към престъпността намаля до нива от 29%. Може би не звучи толкова много - намаление от 13%, но е така. Наркоманите стават чисти. Разбитите семейства отново се събират. Хиляди и хиляди бъдещи жертви не трябва да стават жертви. Каква е, или трябва да бъде, цената за 13%? Не знам. Прогнозата за 2020 г. според изследванията, направени досега, е, че рецидивите ще паднат до 20%. Намаляване наполовина само за две десетилетия. Колко струва това? И каква е цената на хуманността?

Човекът в коридора на Т-блок на затвора с висока сигурност на Кумла. Младият мъж, който беше осъден да прекара седем години за контрабанда на хероин. Търговецът на наркотици, който се грижеше за кухнята в коридора си. Най-накрая бил освободен през юни 2016 г.

Той вече е готвач в малък ресторант за обяд, който се намира точно до Стокхолм. И никой, никога вече няма да заключи вратата отвън.

Автор: Йохан Карлсон

Източник: Списание „Мениджър“. КУПЕТЕ ТУК

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ