Най-оборотният ден за онлайн търговията се превърна в рай за хакери и измамници

Най-оборотният ден за онлайн търговията се превърна в рай за хакери и измамници

Най-оборотният ден за онлайн търговията се превърна в рай за хакери и измамници

Най-оборотният ден за онлайн търговията в световен мащаб е днес – 11 ноември – т. нар. Ден на самотните сърца (Singles’ Day). Той се използва от китайските платформи за онлайн сделки Alibaba, Taobao, DJ.com и други за да се стимулират покупки чрез обявяване на отстъпки. Денят вече се отбелязва и в други съседни страни като Сингапур, Тайланд и Филипините.

През 2019 г. по време на него се сключиха сделки на обща стойност от 31 млрд. долара. Тази година се очаква този рекорд лесно да бъде подобрен, след трайната промяна в потребителските навици в резултат на пандемията, довела до невиждани ръстове в онлайн търговията.

Този неофициален празник на консуматорското общество обаче все повече се превръща и в рай на хакери и онлайн измамници. Те се възползват от необичайно големия брой транзакции в рамките на само 24 часа, за да генерират най-различни измами, с които да източват кредитни карти, банкови сметки и онлайн профили на потребителите, пише Би Би Си.

Една от измамите е покана за възстановяване на плащане. Измамниците пращат мейл, че закупените дрехи са обработени с химикал и трябва да бъдат бракувани. Като компенсация те предлагат възстановяване на похарчената сума и съответно изпращат QR код с информация за извършване на транзакцията. При сканиране на кода обаче потребителите всъщност дават съгласие за достъп до сметката си в онлайн приложение на отсрещната страна. По този начин жена в китайската провинция Юнан е загубила сума, равняваща се на 30 000 долара.

Други измамници разработват приложения, които изглеждат досущ като оригиналните на големи онлайн платформи за пазаруване като Taobao или DJ.com. Така те получават информация за банковите сметки на  жертвите. През 2018 г. над 4000 фалшиви приложения са били свалени от над 300 000 потребителя в Китай.

Третият тип измамници искат потребителите да заплатят в кеш за пакети, които им се доставят на тяхната входна врата. Обикновено в кутиите обаче няма нищо, а измамниците се възползват от факта, че голям брой хора наистина очакват да им бъде доставена покупка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ