Нобеловата фондация продаде акциите си в петролния сектор

Нобеловата фондация продаде акциите си в петролния сектор

Нобеловата фондация продаде акциите си в петролния сектор

Фондацията, която финансира Нобеловите награди, обяви, че е продала акциите си и в петролния сектор, след като преди това се оттегли от въглищната промишленост, предаде Франс прес.

Тази година продадохме петролните си акции, каза пред шведското радио Ес Ер Видар Хелгесен, новият шеф на фондацията с централа в Стокхолм. Според Хелгесен, който е бивш министър на околната среда на Норвегия, тази инвестиция от близо 350 милиона шведски крони (около 35 милиона евро) е била във фонд, който не е прилагал достатъчно силни ограничения в областта на петрола. Важно е Нобеловите лауреати да знаят откъде идват парите за наградите им, подчерта Хелгесен. Обществото очаква всеки човек с капитали и инвестиции да действа разумно на пазарите, добави той.
Нобеловата фондация е частна институция, създадена по последна воля на шведския изобретател Алфред Нобел (1833-1896), учредил известните награди преди век, пище БТА. Тя управлява портфейл от близо половин милиард евро и инвестиции за 4,8 милиарда шведски крони, според най-новия й отчет.
През последните години Нобеловата фондация бе критикувана, че притежава непряко чрез инвестиционни фондове акции в противоречивите сектори на оръжията и тютюневите изделия.

Нобеловите награди се присъждат на хора, работили за благото на човечеството, и за тях годишно се отделят по 10 милиона шведски крони (около 1 милион евро) за всяка отделна категория. Средствата се осигуряват от инвестиции. Нобеловата фондация неотдавна се освободи от акциите си във въглищната индустрия, припомни Хелгесен.

Международната агенция за енергията предупреди по-рано днес, че световните въглеродни емисии, които са основният източник на глобалното затопляне, ще достигнат безпрецедентно равнище през 2023 година и ще продължат да нарастват въпреки международните ангажименти за бързото им намаляване.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ