ООН предупреждава за сериозна продоволствена криза в света

ООН предупреждава за сериозна продоволствена криза в света

Броят на хората, които са били изправени пред остра продоволствена криза и се нуждаят от спешна помощ, за да оцелеят и поддържат поминъка си, е достигнал най-високото ниво от пет години насам. За това алармира нов доклад на Глобалната мрежа за борба с продоволствените кризи - международен алианс на ООН, ЕС, правителствени и неправителствени организацииващи в хранителни кризи.

Според документа, в резултат на конфликти, икономически шокове, включително тези, причинени от пандемията на COVID-19, и екстремни метеорологични събития през 2020 г., поне 155 милиона души от 55 страни/територии са били в ситуация на остър глад, което е увеличение с около 20 милиона спрямо предходната година Докладът, разпространен от Организацията за прехрана и земеделие на ООН, прави разочароващото заключение, че острият глад остава належащ проблем за милиони хора. Това сигнализира за тревожна тенденция към постоянно нарастване на сериозната несигурност на изхранването на населението на планетата, която се наблюдава от 2017 г., когато беше публикуван първият доклад.

Около 13 милиона от общия брой на изправените пред този проблем хора са се оказали в условия на „катастрофална“ липса на продоволствие в Буркина Фасо, Южен Судан и Йемен, където се е наложило да се вземат спешни мерки за предотвратяване на масова гибел на населението и крах на цялата икономическа система.

Поне още 28 милиона души са били „буквално на ръба на глада“ в условия на „извънредна ситуация“ с липса на продоволствено обезпечаване. В 38 държави или територии спешните действия са спасили живота на хората и препитанието им и са предотвратили разпространението на масов глад.

Силната продоволствена несигурност продължава да бъде най-голяма в Африка. Около 98 милиона души, т.е.около две трети от сблъскалите с отсъствието на продоволствена безопасност през 2020 г. живеят на Африканския континент. Проблемът обаче засяга и страни в други части на света, включително Йемен, Афганистан, Сирия и Хаити, които са сред десетте държави, където миналата година бяха регистрирани най-тежките хранителни кризи.

Сред ключовите фактори, които стоят зад нарастването на мащаба на проблема с глада, докладът посочва конфликти, икономически сътресения, в много от случаите причинени от пандемията COVID-19. Те са последвани от метеорологични явления и аномалии, които са спаднали на трето място в списъка с водещи причини, както и екстремни метеорологични събития.

"Въпреки че конфликтите ще останат основен фактор за хранителните кризи през 2021 г., пандемията от COVID-19  и мерките по ограничаването ѝ, както и екстремните метеорологични събития ще продължат да изострят проблема с продоволствените кризи по света, особено в икономически нестабилните страни", се казва в доклада.
„Конфликтът и гладът са взаимно подсилващи явления. Длъжни сме да направим всичко възможно, за да разкъсаме този порочен кръг. Решението на проблемите с глада е основа за стабилност и мир", коментира генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ