Пандемията "разболя" текстилната индустрия в Северна Македония
Текстилната индустрия в Северна Македония дава работа на около 30 000 души, което представлява около една трета от всички работещи в производствения сектор. Индустрията е ориентирана към износ и реализира около 400 милиона евро на годишна база. Повече от 90 процента от износа е за Германия, Гърция, Холандия, Великобритания.
По-голямата част от фабриките за конфекция в Щип, които са затворени заради заразата Ковид-19, обаче, имат поръчки. Ето защо техните собственици са готови да платят тестовете за коронавирус на своите работници, за да се види колко от тях са здрави и могат да продължат работа. Това разказва председателят на Организацията на работодателите Ангел Димитров, цитиран от в. "Слободен печат" и БТА.
За намаляване на риска в някои от фабриките за конфекция ще се ползва двудеседмична почивка, а за предотвратяване на разпространението на заразата във всички фабрики за конфекция ще бъдат назначени Covid-координатори.
От началото на пандемията няма отказване на поръчки, но е регистрирано тяхното намаляване. Германия е най-големият текстилен партньор на Северна Македония, към която отива 63% от износа - основно на женски блузи, мъжки ризи и панталони. Най-голяма концентрация на текстилни компании в Северна Македония има в Щип, където са регистрирани над 70 предприятия за конфекция, следва Кочани с над 50 компании и Делчево с над 30.
"Това, което е тревожно, е, че пандемията повлия не само на индустрията, но и на търговията и голям брой магазини за текстил не работеха през изминалите два месеца. И сега, когато магазините са отворени, страхът от възможно заболяване държи купувачите далеч от тях", посочва Димитров.
По думите му, наскоро е банкрутирала една голяма търговска къща в Германия, в чиито двайсетина обекта са се продавали македонски текстилни продукти. Димитров отбелязва, че не са се осъществили и надеждите за по-големи поръчки на медицински работни облекла, тъй като, освен специалните Covid-скафандри, други облекла не били необходими на чуждестранните болници заради отказани здравни интервенции. Всичко това влияе на ликвидността на този трудоемък отрасъл, затова е необходимо колкото се може по-бързо да се компенсират щетите не само в текстилната, но и изобщо в цялата индустрия, отбелязва в. "Слободен печат".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.