Почина Люк Монтание – откривател на ХИВ и защитник на медиците ни в Либия

Почина Люк Монтание – откривател на ХИВ и защитник на медиците ни в Либия

Френският вирусолог и носител на Нобел за откриването на вируса, предизвикващ СПИН, е починал във вторник в парижко предградие на 89-годишна възраст.

От кметството в градчето Ньой сюр Сен са потвърдили за „Ню Йорк Таймс“, че там е подаден смъртен акт на д-р Люк Монтание.

Въпреки славата, която си печели, като помага за откриването на вируса, известен днес като ХИВ, в по-късните години той се дистанцира от колегите си, като се занимава с нестандартни експерименти, оспорващи основните принципи на науката. Той беше и явен противник на ваксините срещу коронавирус в последните месеци.

Монтание е роден на 18 август 1931 г. в Шабри в семейството на счетоводител и домакиня. Учи в университетите в Поатие и Париж, както и в Сорбоната, където по-късно преподава физиология. Жени се за Доротея Акерман през 1961 г. и заедно имат две дъщери.

Професионалният му път го свързва и с България – той е защитник на българските медици, задържани в Либия през 1999 г., като свидетелства пред съда, че заразата със СПИН на либийските деца вероятно е била причинена от лоша хигиена и е започнала, преди обвинеямите да постъпят на работа в болницата.

Откритието на живота му

Откриването на ХИВ започва в Париж на 3 януари 1983 г. – денят, в който д-р Монтание, който ръководи отдела по вирусна онкология в Института Пастьор, получава парче лимфен възел от 33-годишен мъж със СПИН.

Тогава д-р Вили Розенбаум, лекар на пациента, искал пробата да бъде изследвана от Люк Монтание. В този момент информацията за СПИН или синдрома на придобита имунна недостатъчност е оскъдна. Много лекари обаче подозирали, че заболяването е предизвикано от ретровирус, вид зародиш, който се вмъква в ДНК на клетката гостоприемник и поема контрола – обратна посока на начина, по който вирусите обикновено работят. Оттук идва и името ретровирус.

С получената проба екипът на д-р Монтание забелязва виновника – невиждан дотогава ретровирус. Кръщават го LAV вирус. Учените от Пастьор, включително Франсоаз Баре-Синуси, която по-късно споделя Нобела с д-р Монтание, съобщават за забележителното си откритие на 20 май 1983 г. в журнала “Science”, като заключават, че са необходими допълнителни изследвания, за да се докаже, че LAV е причинител на СПИН.

На следващата година лаборатория, ръководена от американския изследовател д-р Робърт Гало в Националния институт по здравеопазване, публикува 4 статии в един брой на “Science”, в които се потвърждава връзката между ретровируса и СПИН. Докторът нарича своя вирус HTLV-III. Първоначално има объркване дали екипите на Монтание и на Гало са открили един и същ вирус, или става дума за два различни.

После става ясно, че пробите им са от един и същи пациент и учените почват да се съмняват дали д-р Гало случайно, или умишлено е получил вируса от Института Пастьор. Впоследствие д-р Монтание съди американския си колега за използване на откритието му за патент в САЩ.

През 1986 г. вирусът, причиняващ СПИН, официално е наречен ХИВ – човешки имуннодефицитен вирус. Монтание и Гало споделят много престижни награди, но Нобелът за медицина е спечелен от Монтание и Баре-Синуси през 2008 година. Нобеловият комитет обявява, че няма съмнение „кой е направил фундаменталните открития“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад