Почина Люк Монтание – откривател на ХИВ и защитник на медиците ни в Либия

Почина Люк Монтание – откривател на ХИВ и защитник на медиците ни в Либия

Френският вирусолог и носител на Нобел за откриването на вируса, предизвикващ СПИН, е починал във вторник в парижко предградие на 89-годишна възраст.

От кметството в градчето Ньой сюр Сен са потвърдили за „Ню Йорк Таймс“, че там е подаден смъртен акт на д-р Люк Монтание.

Въпреки славата, която си печели, като помага за откриването на вируса, известен днес като ХИВ, в по-късните години той се дистанцира от колегите си, като се занимава с нестандартни експерименти, оспорващи основните принципи на науката. Той беше и явен противник на ваксините срещу коронавирус в последните месеци.

Монтание е роден на 18 август 1931 г. в Шабри в семейството на счетоводител и домакиня. Учи в университетите в Поатие и Париж, както и в Сорбоната, където по-късно преподава физиология. Жени се за Доротея Акерман през 1961 г. и заедно имат две дъщери.

Професионалният му път го свързва и с България – той е защитник на българските медици, задържани в Либия през 1999 г., като свидетелства пред съда, че заразата със СПИН на либийските деца вероятно е била причинена от лоша хигиена и е започнала, преди обвинеямите да постъпят на работа в болницата.

Откритието на живота му

Откриването на ХИВ започва в Париж на 3 януари 1983 г. – денят, в който д-р Монтание, който ръководи отдела по вирусна онкология в Института Пастьор, получава парче лимфен възел от 33-годишен мъж със СПИН.

Тогава д-р Вили Розенбаум, лекар на пациента, искал пробата да бъде изследвана от Люк Монтание. В този момент информацията за СПИН или синдрома на придобита имунна недостатъчност е оскъдна. Много лекари обаче подозирали, че заболяването е предизвикано от ретровирус, вид зародиш, който се вмъква в ДНК на клетката гостоприемник и поема контрола – обратна посока на начина, по който вирусите обикновено работят. Оттук идва и името ретровирус.

С получената проба екипът на д-р Монтание забелязва виновника – невиждан дотогава ретровирус. Кръщават го LAV вирус. Учените от Пастьор, включително Франсоаз Баре-Синуси, която по-късно споделя Нобела с д-р Монтание, съобщават за забележителното си откритие на 20 май 1983 г. в журнала “Science”, като заключават, че са необходими допълнителни изследвания, за да се докаже, че LAV е причинител на СПИН.

На следващата година лаборатория, ръководена от американския изследовател д-р Робърт Гало в Националния институт по здравеопазване, публикува 4 статии в един брой на “Science”, в които се потвърждава връзката между ретровируса и СПИН. Докторът нарича своя вирус HTLV-III. Първоначално има объркване дали екипите на Монтание и на Гало са открили един и същ вирус, или става дума за два различни.

После става ясно, че пробите им са от един и същи пациент и учените почват да се съмняват дали д-р Гало случайно, или умишлено е получил вируса от Института Пастьор. Впоследствие д-р Монтание съди американския си колега за използване на откритието му за патент в САЩ.

През 1986 г. вирусът, причиняващ СПИН, официално е наречен ХИВ – човешки имуннодефицитен вирус. Монтание и Гало споделят много престижни награди, но Нобелът за медицина е спечелен от Монтание и Баре-Синуси през 2008 година. Нобеловият комитет обявява, че няма съмнение „кой е направил фундаменталните открития“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ