Полша алармира: Ситуацията по границата с Беларус е много напрегната

Полша алармира: Ситуацията по границата с Беларус е много напрегната

Няколко хиляди мигранти са в непосредствена близост до полската граница, а на цялата територия на Беларус пребивават общо между 10 хил. и 20 хил. души, които са готови да прекосят полската граница. Това съобщиха от посолството на Полша в България в прескомюнике за ситуацията по границата между двете държави.

Понастоящем ситуацията на полската граница е много напрегната и се променя динамично. Регистрирани са масови опити за нарушаване на границата, както и за провокации с участието на представители на Беларус, посочват още от посолството и обръщат специално внимание, че от началото на тази година до 28 ноември полската Гранична полиция е регистрирала близо 38 хил. опита за незаконно преминаване на полско-белоруската граница. За сравнение, през цялата  2020 г. те са били  88.  

Заради растящото напрежение и противоречивите информации по темата полското правителство създаде специален сайт на английски език, в който се публикува актуална информация за ситуацията на полско-белоруската граница.

Поляците все по-често са изправени пред многобройни, старателно режисирани провокации от страна на белоруски гранични служители, съобщават още от полското посолство у нас. От дипломатическото представителство цитират като конкретни примери, че беларуски граничари стрелят във въздуха, когато забележат полски патрули, симулират прехвърляне на гранати към полската страна на границата, заслепяват полски гранични служители с лазери, обиждат ги, както и нерядко сами участват в  унищожаване на гранични съоръжения.

Белоруската страна действа провокативно, надявайки се, че ще предизвика офанзивни реакции от страна на Полша, беларуските служби ползват мигрантите като инструмент, те са превърнати в живо оръжие в хибридната атака на режима на Лукашенко, коментират от полското посолство у нас. Мигранти целенасочено биват прехвърляни със самолети като туристи от Близкия изток.

Те са подвеждани от белоруските служби, които ги уверяват, че ще могат да стигнат през полската граница до други страни-членки на ЕС, включително до Германия, а  в организацията на маршрута участва почти целият държавен апарат на режима на Лукашенко, допълват още от дипломатическото представителство. Контролираните от президентската администрация туристически оператори издават покани за мигранти, след което те получават от белоруското МВнР „туристически“ визи, които напълно узаконяват техния престой в страната. В Беларус пристигат напр. със самолети на белоруската авиокомпания Белавиа. От Минск мигрантите се прехвърлят на границата с Полша. Белоруските граничари изпълняват функциите на водачи и показват на мигрантите по какъв начин могат незаконно да преминат границата. Мигрантите, които режимът на Лукашенко използва за да дестабилизира полската граница, плащат от 2 хил. до 12 хил. долара за преминаване на миграционния маршрут. Голяма част от тази печалба отива в институции, контролирани от властите на Беларус, включително в белоруското КГБ, казват още от полското посолство и подчертават, че

„Обратно на дезинформацията, разпространявана от белоруската пропаганда, нито един мигрант от Близкия изток не е починал заради насилие от страна на полските служби. „

Полша нееднократно е правила опити опитваше да изпрати хуманитарни транспорти за мигрантите, които се намират по белоруската страна на границата, но Беларус не е разрешила те да бъдат допуснати на нейната територия, уточняват от полската дипломатическа мисия.

Действията на белоруския режим са придружени от интензивна кампания по дезинформация и пропаганда. Белоруските граничари целенасочено направляват към полската граница семейства с малки деца, а даже жени в напреднала бременност, за да заснемат видеа с тяхното участие. Те инструктират някои мигранти какво да казват пред медиите или какво да скандират. В процеса на създаване на дезинформационни материали участват представители на белоруските власти и на медиите, подвластни на режима.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ