„Полският Уотъргейт“: Управляващите признаха, че разполагат с шпионския софтуер „Пегас“
Председателят на управляващата в Полша партия „Право и справедливост“ (PiS) Ярослав Качински призна, че правителството разполага с шпионския софтуер „Пегас“ (Pegasus), предаде „Политико“.
Той обаче отрече софтуерът да е използван срещу опозиционни политици по време на кампанията за парламентарните избори през 2019 г..
„Би било лошо, ако полските служби не разполагаха с този тип инструмент“, каза Качински в интервю за местно издание. Това е първият случай, в който високопоставен политик от ПиС потвърждава, че правителството разполага с тази система. Досега партийни и правителствените служители омаловажаваха или отхвърляха подобна възможност. Миналия месец Качински отрече да знае нещо за злонамерения софтуер.
Според базираната в Канада организация за наблюдение на киберсигурността Citizen Lab „Пегас“ е бил използван срещу полски журналисти, адвокати и опозиционни политици.
Качински отрича тези твърдения, като казва, че „историите на опозицията за използване на софтуера за политически цели са пълна глупост“.
„Нито „Пегас“, нито някакви услуги, нито някаква тайно получена информация са изиграли някаква роля в предизборната кампания през 2019 г. Опозицията загуби, защото загуби. Не трябва днес да си търсят подобни оправдания“, каза той.
Според Citizen Lab един от подслушваните с „Пегас“ е Кшищоф Брейза, сенатор от основната опозиционна партия - либералната Гражданска платформа. Самият Качински не изключи напълно възможността телефонът на Брейза да е бил хакнат, като по-думите му опозиционерът е „подозрителни престъпления“. Това е нещо, което Брейза отрича и заплашва, че ще съди всеки, който излезе с такива твърдения.
Опозицията настоява за парламентарно разследване на скандала с използването на „Пегас“, който вече се определя като Уотъргейт на Полша.
„Пегас“ е разработен от израелската фирма NSO Group, която твърди, че продава продуктите си единствено на правоприлагащи органи и разузнавателни служби и че предприема мерки срещу злоупотреби с нейния продукт.
Софтуерът попадна под светлината на прожекторите миналото лято на фона на разследване, известно като „Проектът Пегас“, което установи, че той е бил използван в повече от 50 държави срещу членове на гражданското общество, политици, адвокати, журналисти и други.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.