„Помислих, че ще умра“: Разказът на една студентка от летището в Кабул

„Помислих, че ще умра“: Разказът на една студентка от летището в Кабул

Като стотици други граждани на Кабул във вчерашния ден, и Айша Ахмад се оказва на международното летище „Хамид Карзай“, където настана същински хаос заради опитите на чуждестранни и местни лица да напуснат Афганистан по въздух.

Ахмад отива с надеждата да хване полет в момент, в който страната ѝ пада под настъплението на талибаните. Тя обаче така и не успява да отпътува. Решава да потърси помощ от трета страна в Twitter, но в замяна получава смъртни заплахи.

Как се озовава на летището?

22-годишната студентка получава обаждане от своя приятелка в САЩ и разбира, че хората напускат Афганистан с военни полети. Първоначално не вярва, но след обаждане от втори човек, който ѝ казва същото, преосмисля ситуацията.

Улиците са потънали в тишина, когато Айша вече бяга към летището. Най-силният шум наоколо е този от изстрелите на оръжия. В този момент на аерогарата вече има хиляди хора, включително без паспорт. Охраната е малко. „Тълпите бяха бутани от полицията… Деца и жени бяха на земята“, разказва студентката. „В един момент си помислих, че това е краят и ще умра“, допълва тя, цитирана от CNN.

Ще се върне ли в университета?

Говорителят и лидери на талибаните съобщиха, че планират да управляват „приобщаващо ислямско правителство“ и да позволят на жените и момичетата да ходят на училище. Много афганистанци обаче са скептични към тези твърдения, тъй като това е голямо отклонение от фундаменталистките, тоталитарни тенденции, които бележат времето на бунтовниците на власт през 90-те години на миналия век.

„Някои хора казват, че талибаните са се променили, други казват, че не са. Честно казано, сега не вярвам на талибаните“, коментира Айша. Тя обяснява, че на базата на това, което вижда по телевизията, смята, че може да се върне на училище, но не е съвсем сигурна.

Страхува се, че няма да може да завърши университетското си образование и се тревожи, че нещата ще започнат да стават по-трудни за жените през следващите дни и седмици.

„Определено ще има ограничения за жените, но не знаем колко“, допълва Айша. „Хората не са много навън и не знаят каква ще бъде ежедневната им активност, когато животът се нормализира. Ще принудят ли магазините да затварят по време на молитва? Ще има ли наказание, ако не отидете в джамията, ще принуждават ли хората да ходят… Никой не знае“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ