Премиерът на Швеция подаде оставка

Премиерът на Швеция подаде оставка

Премиерът на Швеция Стефан Льовен обяви, че подава оставка, предадоха световните агенции. Той съобщи, че е връчил оставката си на председателя на парламента Андреас Норлен, който сега има задачата да реши дали да има нов премиер, или на Льовен да бъде даден нов премиерски мандат. 

Миналата седмица правителството на Льовен изгуби вот на недоверие в парламента, след като Лявата партия оттегли подкрепата си за него и предизвика политическа криза, предава БТА. 

Льовен имаше краен срок до полунощ днес, за да се опита да намери нови партньори за съставяне на нов кабинет, или да обяви предсрочни парламентарни избори. Днес Льовен заяви, че предсрочните избори не са добро решение за страната в този момент. Очаква се след подадената оставка, председателят на парламента да му даде възможност да състави нова управляваща коалиция. 

Льовен е бивш оксиженист и бивш синдикален водач. След изборите през 2018 г. той бе начело на крехко правителство на малцинството, включващо неговите социалдемократи и Зелените и разчитащо на подкрепата на две малки десноцентристки партии и на Лявата партия, за да се задържи на власт. След изборите през 2018 г. Льовен води преговори четири месеца, за да състави кабинета си. В настоящия парламент блока на левоцентристите и този на десноцентристите са поравно представени. Допитванията показват, че при евентуални нови избори нещата няма да се променят. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Министерството на здравеопазването дава препоръки за безопасно хранене през летните месеци
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Тръмп защити главния прокурор на САЩ за разследването на „делото Епстийн“
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС