Пробив в Персийския залив: Саудитска Арабия вдигна ембаргото над Катар

ЕС

Саудитска Арабия отваря въздушното си пространство и сухопътните си граници за Катар. Това е първа стъпка към прекратяване на дългогодишната дипломатическа криза, която дълбоко раздели американските партньори по отбраната, разкъса обществените връзки и съюза на държавите от Персийския залив, предаде „Асошиейтед прес“.

Единствената сухопътна граница на Катар беше предимно затворена от средата на 2017 г. насам, когато Саудитска Арабия, Египет, Обединените арабски емирства и Бахрейн изолираха страната, обвинявайки я в подкрепа на ислямистки екстремистки групи, както и в тесни връзки с Иран.

Саудитската граница, на която Катар разчиташе за внос на млечни продукти, строителни материали и други стоки, се отваряше за кратко през последните три години, за да позволи на катарците да участват в традиционния ислямски хадж в Мека.

Кувейт, която посредничи в спора между държавите, първа обяви за вдигането на ембаргото. В понеделник външният министър на страната е пътувал до Доха, за да предаде съобщение на управляващия емир на Катар, шейх Тамим бин Хамад Ал Тани.

Въпреки че решението на Саудитска Арабия е важна стъпка в разрешаването на конфликта в Персийския залив, пътят към пълно помирение далеч не е гарантиран. Разривът между Абу Даби и Доха е най-голям заради остри идеологически разминавания.

След изявлението на Кувейт министърът на външните работи на ОАЕ Анвар Гаргаш публикува пост в социалната мрежа Twitter, според който държавата му желае да възстанови единството в Персийския залив. „Имаме още работа и сме в правилната посока“, написа той.

Споразумението на Залива

Вдигането на ембаргото проправи път на участието на шейх Тамим в срещата на върха на лидерите от региона днес в древния пустинен град Ал-Ула в Саудитска Арабия. По време на събитието, което бе открито от Мохамед бин Салман, държавите подписаха споразумение за „солидарност и стабилност“ в качеството си на членки на Съвета за сътрудничество на Персийския залив, в който участват Бахрейн, Катар, Кувейт, Обединените арабски емирства, Оман и Саудитска Арабия, предаде „Ал-Джазира“

От изказване на принц бин Салман стана ясно, че съюзът очертава обединението на държавите срещу Иран. „Днес има отчаяна необходимост да обединим усилията си за популяризиране на нашия регион и да се изправим срещу предизвикателствата, които ни заобикалят, особено заплахите, породени от програмата за ядрени и балистични ракети на иранския режим и плановете му за саботаж и унищожаване“, каза той.

Документът бе оповестен като „декларацията от Ал-Ула“, по името на града, в който се провежда днешната среща на върха.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Страдате ли от парализа на креативността?
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка