"Прозрачност без граници": Корупцията процъфтява на фона на COVID-19

Прозрачност без граници: Корупцията процъфтява на фона на COVID-19

Глобалната корупция засилва дългосрочните последици от кризата с COVID-19. Това се казва в годишния доклад на неправителствената организация "Прозрачност без граници" (Transparency International) за миналата година, пише европейската редакция на Politico. 

Според доклада, страните с по-високо ниво на корупция изразходват по-малко от своя БВП, показва докладът. "Корупцията отклонява средствата от така необходимите инвестиции в здравеопазването, оставяйки общностите без лекари, оборудване, лекарства, а в някои случаи и клиники и болници", твърдят от неправителствената организация. 

Индексът класира 180 държави по скала от 0 до 100, като по-високото число означава, че държавата е по-малко корумпирана. Държавите с най-ниско ниво на корупция са с най-добри позиции в реакцията на здравните и икономическите предизвикателства, свързани с пандемията от новия коронавирус. Изследването оценява усещането за корупция в държавния сектор според експерти и представители на бизнеса, прави заключението, че държави, които са с добро представяне, са инвестирали повече в здравеопазването. Такива страни са по-способни да осигурят всеобщо здравеопазване и е по-малко вероятно да нарушават демократичните норми, отбелязва "Прозрачност без граници", цитирана от Асошиейтед прес. 

"Covid-19 не е просто здравна и икономическа криза. Това е корупционна криза, която в момента не успяваме да овладеем", посочи ръководителят на "Прозрачност без граници" Делия Ферейра Рубио. 

Резултатите сочат, че повече от две трети от страните са под границата от 50 точки през 2020-та, като средният показател е 43. Списъкът се съставя въз основа на 13 различни източници на данни. 

Първото място с 88 точки делят Дания и Нова Зеландия, следвани от Финландия, Сингапур, Швейцария и Люксембург с по 80. Австралия, Канада, Хонконг и Великобритания имат по 77. 

България, Унгария и Румъния са с най-лошо представяне в ЕС, и са класирани на 69-о място с резултат 44. Великобритания запазва 11-тото си място с резултат 77. В ЕС докладът се фокусира върху Полша (резултат: 56), където се казва, че "правителствените лидери използват кризата с COVID-19 за политическа изгода, подкопавайки демокрацията, правата на човека и усилията за борба с корупцията". Transparency International също така посочва "значително отстъпление" в Малта, която се изправя "пред значителни предизвикателства с корупцията и страда от един от най-стръмните спадове на върховенството на закона".

САЩ делят с Чили 25-тата позиция с резултат 67. Това е ново дъно за САЩ в класацията, които през 2019 г. показваха резултатът от 69, през 2018 г. - 71, а през 2017 г. - 75. 

Сомалия и Южен Судан са най-зле с по 12 точки и са на 179-о място. Те са след Сирия - с резултат 14, Йемен и Венецуела - с 15, Судан и Екваториална Гвинея - с 16, Либия - със 17, а Северна Корея, Хаити и Демократична република Конго - с по 18. 

От 2012 г., когато "Прозрачност без граници" започва да използва тази методология, някои страни са отбелязали значително подобрение. Гърция, например, е увеличила резултата си до 50 точки, Мианма вече има 28, а Еквадор - 39. 

Същевременно, 22 държави са влошили представянето си. Сред тях е Ливан, загубил 5 точки до 25, Малави и Босна и Херцеговина са загубили по 7 точки и сега имат съответно 30 и 35.   

Уругвай е с резултат от 71, което го поставя на 21-о място в списъка. Страната инвестира много в здравеопазването и има силна система за наблюдение на епидемологичната обстановка, което е било от полза не само за справянето с Covid-19, но и с други болести, като жълта треска и зика, посочват експертите от "Прозрачност без граници". За разлика от Уругвай, Бангладеш, с резултат от 26 и на 146-о място в списъка, инвестира малко в здравеопазването, а корупцията процъфтява по време на епидемията от Covid-19. Тя се простира от даването на подкупи в здравните заведения до злоупотребите с помощи, пише в доклада. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ